Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?

Redakcja, 29.04.2019, 02:14

Dziś rynek oferuje nam tak szeroką gamę past do zębów, że z wyborem tej idealnej dla nas możemy mieć nie lada kłopot. Pasta wybielająca, przeciwzapalna, czy może przeciwpróchnicza? Z fluorem czy bez? Nasze zestawienie wszystkich produktów służących do oczyszczania zębów z pewnością pomoże wam dokonać właściwej decyzji.

← REKLAMA

Do niedawna największą popularnością cieszyły się wśród użytkowników pasty uniwersalne, czyli przeznaczone dla wszystkich i mające ogólne właściwości oczyszczające. Dziś jednak trend się zmienił - obecnie w "modzie" znajdują się pasty specjalistyczne, proponujące rozwiązania na konkretne problemy i dedykowane określonej grupie osób. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Pasty wybielające - czy można im ufać?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów past są te wybielające. Wśród użytkowników pojawiają się jednak wątpliwości, czy są one bezpieczne dla szkliwa. Odpowiedź brzmi tak, jednak tylko w wypadku, gdy obchodzimy się z nimi właściwie.

Po pierwsze, wybierając pastę wybielającą powinniśmy zwrócić uwagę na jej współczynnik ścieralności RDA - aby nie podrażnić naszych zębów nie powinien być on wyższy niż 100. Poza tym, past mających wybielające właściwości nie powinniśmy stosować codziennie, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości. Jeśli będziemy tego przestrzegać, nie powinniśmy martwić się żadnymi przykrymi konsekwencjami.

Dlaczego warto sięgnąć po pastę do zębów nadwrażliwych?

Jeśli spożywając kwaśne czy zimne potrawy odczuwamy silne dolegliwości, to znak, że posiadamy nadwrażliwość zębów. A w takim wypadku najlepiej do codziennego mycia używać pasty specjalnie przeznaczonej do walki z tego typu schorzeniami. Bogatą ofertę takich produktów znajdziemy na przykład na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow

rodukty do zębów nadwrażliwych posiadają w swoim składzie składniki, które tworzą w jamie ustnej warstwę ochronną i uszczelniają ujścia kanalików zębiny, dzięki czemu likwidują przyczynę dolegliwości. Pasty do zębów nadwrażliwych bardzo często zawierają również substancje, takie jak chociażby azotan potasu, które wpływają na przewodnictwo bodźców bólowych i mają działanie uśmierzające.

Pasty przeciwzapalne, czyli skuteczna walka z zaczerwienieniami i krwawieniem

Zdarza się, że w naszej jamie ustnej dochodzi do stanów zapalnych, innymi słowy pojawiają się w niej zaczerwienienia, a podczas mycia zębów występuje krwawienie. Wtedy powinniśmy skorzystać z możliwości, jakie daje nam użytkowanie pasty przeciwzapalnej. Tego typu produkty charakteryzują się właściwościami przyspieszającymi proces gojenia oraz ograniczającymi odkładanie się płytki nazębnej.

W skład past przeciwzapalnych zazwyczaj wchodzą olejki i wyciągi ziołowe posiadające działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Wyróżniamy wśród nich między innymi rumianek, tymianek czy arnik.

Pasty przeciwpróchnicze - z fluorem czy bez?

Pasty przeciwpróchnicze potrafią skutecznie walczyć z próchnicą właśnie dzięki działalności fluoru - to on wbudowuje się w szkliwo, tym samym wzmacniając jego odporność na działanie wywołujących próchnicę bakterii czy kwasów. Niektórzy uważają jednak, że fluor jest związkiem szkodliwym i nie należy stosować go do codziennej higieny jamy ustnej. Jest to tylko częściowo prawdą.

Długotrwałe stosowanie fluoru w wysokim stężeniu rzeczywiście może prowadzić do wielu chorób, w tym fluorozy, której konsekwencją mogą być zaburzenia w uwapnieniu kości. Dlatego ważne jest, by pasta, którą wybierzemy, posiadała fluor we właściwym stężeniu. Dla dorosłych powinno ono wynosić w okolicach 1500 ppm. Ponadto produktów zawierających fluor nie powinniśmy użytkować zbyt często, a najlepiej to robić wymiennie z pastami o innych właściwościach.

Warto też podkreślić, że fluor nie jest obecnie jedynym związkiem, za sprawą którego możemy walczyć z próchnicą. Na rynku mamy też pasty, w których składzie znajduje się ksylitol, innymi słowy alkohol polihydroksylowy, hamujący rozwój próchnicy i utrzymujący wysokie pH w ustach. Zagorzali przeciwnicy fluoru powinni koniecznie się nim zainteresować!

Co zawierają pasty odświeżające oddech?

Jeśli borykamy się z problemem nieświeżego oddechu, warto byśmy sięgnęli po pastę niwelującą ten problem. Produkty te zawierają zwykle w swoim składzie związki, które mają za zadanie usuwanie bakterii i pozbywanie się z jamy ustnej lotnych związków siarki, będących bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Do past odświeżających najczęściej dodaje się również olejki cytrusowe oraz aromatyczną miętę, aby tym samym jak najdłużej utrzymać efekty działania.

Na jakie składniki powinniśmy zwracać uwagę?

Porządna pasta do zębów powinna przede wszystkim zawierać środki ścierne i polerujące (mowa tu na przykład o węglanu wapnia czy krzemionce), które są w stanie skutecznie usuwać osad. W składzie pasty do zębów powinniśmy też szukać substancji pieniących (na przykład związków sodu czy betainy kokamidopropylowej), które doskonale docierają do przestrzeni międzyzębowych, oraz składników powstrzymujących wykształcanie się płytki nazębnej (takich jak pirofosforany).

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj