Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jak zaadresować list?

Redakcja, 10.02.2019, 23:53

We współczesnym świecie posługujemy się znacznie częściej pocztą elektroniczną, niż tradycyjną, gdy chcemy przekazać szybko ważne informacje. To sposób szybki, jednak nie zawsze odpowiedni. Są sytuacje, w których trzeba wysłać formalny list - a niektóre osoby mogą nie wiedzieć jak to należycie zrobić. Jak zaadresować list, by doszedł bez problemu do adresata?

← REKLAMA

Jak prawidłowo zaadresować list?

Istnieją pewne przyjęte normy postępowania, zgodnie z którymi należy adresować listy wysyłane drogą tradycyjną. Można - chociaż nie trzeba - wraz z adresatem umieścić na kopercie dane nadawcy. To pomoc dla listonosza, gdyż w razie gdyby nastąpił problem z dostarczeniem listu, może on wrócić do nadawcy. Miejscem przeznaczonym na informacje o adresacie (czyli osobie, która ma otrzymać list) jest prawa, dolna część koperty, mniej więcej od jej połowy. Gdyby podzielić ją na cztery części, to właśnie w tym dolnym prostokącie z prawej strony należałoby wpisać dane.

Trzeba podać następujące informacje:

  • imię i nazwisko adresata (albo nazwa firmy, jeśli to do niej kierowana jest przesyłka)
  • adres zamieszkania odbiorcy listu (ulica, numer domu lub numer mieszkania)
  • miejscowość, w której mieszka adresat oraz kod pocztowy tej miejscowości.

Warto dodać, że jeśli list ma zostać wysłany do innego kraju, trzeba jeszcze dopisać o który kraj chodzi. Najlepiej posługiwać się językiem angielskim, żeby dla wszystkich nazwa była zrozumiała. Podobnie gdy wypisujemy dane nadawcy (podając te same informacje, co w przypadku adresata), wysyłając list z Polski, piszemy "POLAND". Jeśli nie zna się kodu pocztowego jakiegoś miasta, można w tej chwili wszystko wygodnie sprawdzić online.

List polecony, priorytetowy i list zwykły

Na każdym liście, od góry, po prawej stronie należy pozostawić odpowiednio dużo miejsca na znaczek. Jednak ogólnie rzecz biorąc pomiędzy listem poleconym a zwykłym istnieje spora różnica - także jeśli chodzi o właściwe adresowanie. Przede wszystkim ten rodzaj listu musi zostać nadany na poczcie - konieczne jest bowiem jego pokwitowanie przed pracownika poczty. Zauważalna jest również różnica w cenie, gdyż znaczek na list polecony jest o wiele droższy.

Jeśli chodzi o metodę adresowania, w przypadku listów poleconych wypełniamy wszystko na specjalnym blankiecie - potwierdzeniu nadania. Wpisuje się na nim dane nadawcy (u góry) oraz dane adresata (na dole). Nie zwalnia to jednak wypełniającego z konieczności odpowiedniego zaadresowania samej koperty - umieszczając na niej adres odbiorcy.

Jak zaadresować list priorytetowy? Ogólnie rzecz biorąc zasada jest taka sama: dane adresata u dołu z prawej, a u góry z lewej informacje o nadawcy. Na takiej kopercie musi się jednak również znaleźć nalepka "priorytet", którą zwykle nakleja pracownik poczty. List priorytetowy musi więc zostać nadany na poczcie. Takie zasady adresowania odnoszą się do wszystkich kopert - ozdobnych, bąbelkowych czy zwykłych.

Wyraźne pismo to podstawa

Żeby list mógł dotrzeć bez problemu na miejsce, musi zostać nie tylko poprawnie zaadresowany, lecz także wszystkie dane należy podać czytelnie. Niekoniecznie musimy używać samych liter drukowanych, lecz starajmy się by wszystkie litery były dobrze widoczne, a cyfry wyraźne - inaczej może dojść do jakiejś pomyłki.

Oczywiście, list taki trzeba wypełnić długopisem - niekoniecznie niebieskim czy czarnym, ale takim, by napis był odpowiednio wyraźny. Pracownicy poczty zmagają się często z niewyraźnie zaadresowanymi przesyłkami - takie zaadresowanie listu może opóźnić jego dotarcie do adresata.

Praktyczne porady dostarczył sklep internetowy BiuroweZakupy24.pl oferujący akcesoria papiernicze i piśmiennicze.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj