Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Zadbaj o siebie! Czy wiesz co oznaczają bakterie w moczu?

Redakcja, 17.01.2019, 00:12

Wykrycie bakterii w moczu nie zawsze jest powodem do niepokoju - problem pojawia się, gdy ich liczba przekracza normy. Kiedy diagnozuje się zapalenie układu moczowego? Co oznaczają bakterie w moczu?

← REKLAMA

Bakterie w moczu - normy laboratoryjne

Mocz ludzki w prawidłowych warunkach jest całkowicie jałowy - nie występują w nim groźne dla zdrowia drobnoustroje. Czasem jednak może dojść do kolonizacji dróg moczowych bakteriami - taki stan określa się jako bakteriomocz. Nie zawsze jest on jednak równoznaczny z infekcją układu moczowego. Zakażenie diagnozuje się wówczas, gdy poziom bakterii przekracza 100 tysięcy komórek na 1 ml moczu, a także gdy występują w nim bakterie uropatogenne. Bakteriomocz może występować w dwóch formach - bezobjawowej oraz znamiennej. W pierwszym przypadku pacjent nie zauważa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z pojawieniem się drobnoustrojów w drogach moczowych. Bakteriomocz bezobjawowy nie wymaga także leczenia - wyjątek stanowią kobiety ciężarne.

Bakteriomocz - przyczyny

Za bakteriomocz najczęściej odpowiadają drobnoustroje z gatunku Escherichia coli, a także paciorkowce oraz gronkowce. Ze względu na budowę anatomiczną na pojawienie się bakterii w moczu bardziej narażone są kobiety - bliskie położenie ujścia zewnętrznego cewki moczowej, odbytu oraz pochwy sprawia, że namnażające się bakterie mogą przenikać do pęcherza i innych narządów układu moczowego. U mężczyzn bakteriomocz często występuje przy przeroście prostaty.

Bakterie w moczu - jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się drobnoustrojów?

Żeby nie dopuścić do namnażania się bakterii w moczu, warto pamiętać o profilaktyce oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Do mycia okolic intymnych należy używać delikatnych środków, np. emulsji dostępnych na stronie https://www.provag.info/, które skutecznie eliminują drobnoustroje chorobotwórcze. Bakterie kolonizują jednak nie tylko drogi moczowe, ale także rodne.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak radzić sobie ze wstydliwymi dolegliwościami - zapoznaj się z artykułem Intymne infekcje - jak się z nimi uporać? Domowe sposoby na bakteryjne infekcje pochwy.

Fot. Materiał Partnera / Provag

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj