Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Czym jest księga wieczysta?

Redakcja, 26.11.2018, 22:48

Przystępując do zakupu nieruchomości - mieszkania, domu, czy działki, koniecznie należy zweryfikować jej stan prawny. Ustalimy go dzięki księdze wieczystej.

← REKLAMA

Księga wieczysta - jak się w niej odnaleźć

Czym w ogóle jest księga wieczysta? To rejestr prawny będący źródłem wiedzy o danej nieruchomości. Zbudowana jest z czterech działów, zawierających kolejno informacje dotyczące położenia nieruchomości, jej właściciela i praw, jakie mu przysługują, a także ewentualnych obciążeń hipotecznych ustanowionych na nieruchomości. W przypadku, gdy właścicieli nieruchomości jest więcej w księdze wieczystej wpisuje się wielkości ich udziałów. Niezwykle istotna część księgi wieczystej to ta, w której umieszcza się informacje dotyczące ewentualnych praw, roszczeń i ograniczeń wobec nieruchomości (Dział III), a także ewentualnych hipotek (Dział IV). Jeśli działy te pozostają puste, to jest to idealna sytuacja dla potencjalnego nabywcy nieruchomości. Natomiast jeśli zawierają jakieś wpisy, koniecznie należy je dokładnie przeanalizować i najlepiej dążyć do ich wykreślenia.

Kiedy przydają się księgi wieczyste

Do ksiąg wieczystych zaglądamy w różnych sytuacjach. Między innymi wtedy, gdy w planach mamy kupno domu, działki lub mieszkania - właśnie po to, aby sprawdzić czy osoba, która za właściciela się podaje, rzeczywiście nim jest, czy nie czekają na nas niespodzianki takie jak hipoteka. Do ksiąg warto zajrzeć też jeśli wynajmujemy mieszkanie - aby mieć pewność, że wynajmujemy je od osoby faktycznie do tego uprawnionej. Co ciekawe, księgi wieczyste wykorzystywane są również dosyć często przez genealogów, którzy traktują je jako źródło informacji o swoich przodkach.

Księgi są jawne, więc sprawdzić ich treść może każdy, natomiast aby zweryfikować akta przynależące do księgi wieczystej, należy wykazać się interesem prawnym. W tym celu należy się udać do Sądu Rejonowego, który prowadzi daną księgę.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Prowadzeniem ksiąg wieczystych zajmują się Sądy Rejonowe, właściwe dla miejsca położenia nieruchomości. Ponieważ wszystkie księgi wieczyste dostępne są w wersji elektronicznej, można je przeglądać za pomocą publicznego serwisu Ekw.ms.gov.pl - w wyszukiwarce wystarczy podać numer KW, a system bezpłatnie udostępni dokument do wglądu. W sytuacji, gdy numer KW nie jest nam znany, można skorzystać z jednego z serwisów komercyjnych (np. Ksiegiwieczyste.pl), które odpłatnie udostępniają numer księgi wieczystej po podaniu adresu nieruchomości lub numeru działki.

Aby dowiedzieć się więcej o księgach wieczystych, warto zajrzeć na stronę: Ksiegiwieczyste.edu.pl.

Fot. Fotolia

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj