Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Raty w sklepie, czy kredyt przed zakupem?

Redakcja, 29.10.2018, 21:06

Zakup dóbr konsumpcyjnych interesuje wielu Polaków. Chcemy i często musimy posiadać na przykład sprzęt RTV i AGD. Problem w tym, że wszystko kosztuje, nierzadko ponad skromne możliwości wynikające z wysokości zarobków i innych zobowiązań. Na szczęście w grę wchodzi zakup na raty lub wzięcie pożyczki. Który wariant wybrać?

← REKLAMA

Plusy i minusy zakupów na raty

Ten schemat znamy od lat. Udajemy się do najbliższego hipermarketu lub dużego sklepu ze sprzętem RTV i AGD, wybieramy pralkę, lodówkę, telewizor czy konsolę, po czym zgłaszamy chęć kupienia ich na raty. Można to zrobić praktycznie od ręki - wystarczy podejść do wskazanego stanowiska i rozpocząć procedurę.

Sklepy nawiązują współpracę z konkretnym podmiotem, dlatego kupując na raty piekarnik, zobowiązujemy się do spłaty na przykład wobec banku Santander. Nie mamy więc prawa wyboru - podmiot finansowy jest nam narzucony, podobnie jak warunki spłaty. Podczas szybkiego przygotowywania i weryfikowania wniosku trzeba podawać między innymi źródło i wysokość dochodu, dane personalne (potwierdzone dowodem osobistym). Klient jest także sprawdzany w bazach, które gromadzą informacje na temat zadłużenia. Nie masz doświadczeń z pożyczkami, nie wiesz, jak wnioskować o kredyt studencki? Spokojnie, akurat procedura ratalna w sklepach jest bardzo przystępna, krok po kroku przechodzi się przez kolejne punkty wraz z konsultantem.

Na raty czasami trzeba uważać. Sklepy zachęcają krzykliwymi reklamami "0%", ale nierzadko jest to warunek trudny do spełnienia, np. dlatego, że trzeba spłacić kredyt w konkretnym terminie, który łatwo nawet przez omyłkę przegapić. Sprawę komplikuje przesuwanie spłaty np. na drugi miesiąc, co może zaburzyć harmonogram terminowego oddania pieniędzy na najbardziej atrakcyjnych warunkach. Inna rzecz, że warunki oferowane w sklepach są dość przejrzyste i łatwo dowiedzieć się, ile trzeba faktycznie oddać za kupowany produkt. Jeśli idziemy na zakupy, a coś wpada nam w oko, być może nie ma sensu czekać, tylko od razu skorzystać z obowiązującej promocji. Jeszcze jedna, kluczowa informacja: warunki zakupów ratalnych są często unikatowe dla danego sklepu, dlatego ciężko je zestawić z regularnymi pożyczkami.

A co z pożyczkami

Omówiliśmy zakupy ratalne, pora przyjrzeć się pożyczce. Na pewno konieczność wzięcia pożyczki "na zewnątrz sklepu" opóźnia zakup o co najmniej kilka godzin, a w praktyce jeden dzień roboczy. Zyskuje się jednak możliwość przeanalizowania wszystkich dostępnych na rynku pożyczek i kredytów gotówkowych na dowolny cel. Sprawdzając zestawienie kredytowo.org, upewnisz się, ile kosztuje spłata, jakie są najlepsze warunki itd.

Fot. Materiał Partnera / Kredytowo

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj