Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Dom letniskowy warto chronić przez cały rok

Redakcja, 19.10.2018, 12:56

Coraz więcej Polaków buduje dla siebie domy letniskowe, których obecnie jest już ponad 320 tys. Dla wielu osób, na co dzień mieszkających w blokach czy kamienicach, dom letniskowy to cenny dorobek życia i namiastka ich marzeń o domu na łonie natury, dlatego ubezpieczenie takiej nieruchomości nie powinien dziwić.

← REKLAMA

Bardzo często domki letniskowe są murowane, ale niektórzy kupują też gotowe domki drewniane - ich koszt waha się od 7 do 20 000 zł, choć oczywiście bywają jeszcze droższe. Umeblowany domek wraz ze sprzętem osiąga zazwyczaj wartość do 20-30 tys. zł. Jest to więc określone dobro materialne, które warto ubezpieczyć tym bardziej, że nie jest zamieszkiwane na stałe i przez sporą część roku pozostaje bez opieki.

Dom letniskowy, czyli co?

Na budowę domku letniskowego od 2015 r. nie trzeba pozwolenia - wystarczy zgłosić jego budowę do organu administracji architektoniczno-budowlanej i spełnić warunki Prawa budowlanego. Budynek ten musi być mieć jednak powierzchnię zabudowy do 35 m2 i służyć do okresowego wypoczynku. Liczba takich obiektów na działce, najlepiej posiadającej w planie zagospodarowania przestrzennego status działki rekreacyjnej, nie może przekroczyć jednego na każde 500 m2 działki.

Właśnie z powodu tych uproszczonych formalności oraz dużo niższej ceny realizacji, niż w przypadku domu całorocznego, coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu letniskowego.

Jak ubezpieczyć dom letniskowy?

Przez ubezpieczycieli domek letniskowy traktowany jest podobnie jak budynek gospodarczy, altana lub garaż wolnostojący - możemy go ubezpieczyć tylko w postaci rozszerzenia do głównej polisy naszego domu lub mieszkania. Taka polisa, czyli ubezpieczenie nieruchomości (składkę można wyliczyć np. na: www.ubezpieczeniaonline.pl), powinna być wykupiona w wariancie co najmniej podstawowym, a więc obejmować ochronę murów, a czasem elementów stałych wyposażenia od różnych zdarzeń losowych. Wtedy możemy ją rozszerzyć o dom letniskowy, nawet jeśli położony jest on na drugim końcu Polski.
Jeśli więc planujemy zakup lub budowę domu letniskowego, warto zdecydować się na takie ubezpieczenie naszej głównej, zamieszkiwanej przez nas nieruchomości, które jako rozszerzenie uwzględnia dom letniskowy. Nie każdy ubezpieczyciel ma taki wariant w swojej ofercie, dlatego warto to sprawdzić.

Co obejmuje polisa domu letniskowego?

W wariancie podstawowym ochroną ubezpieczeniowym objęte są mury (fundamenty, dach i ściany oraz elementy konstrukcyjne domku letniskowego), ale także:

  • parapety i tynki zewnętrzne,
  • izolacje,
  • schody,
  • kolektory słoneczne,
  • instalacje odgromowe i rynny.

Ochroną objęte są też takie elementy stałe wyposażenia, jak:

  • instalacje (elektryczna, gazowa, olejowa, wodociągowa, telefoniczna, komputerowa, antenowa, odgromowa, przeciwwłamaniowa, przeciwpożarowa, solarna),
  • ogrzewanie podłogowe,
  • klimatyzacja,
  • urządzenia techniczne (grzejniki, piece grzewcze, kotły, kominki, kontakty, wyłączniki).

Zdarzenia objęte ochroną ubezpieczeniową to zazwyczaj pożar, uderzenie pioruna, zalanie, silny wiatr, eksplozja i implozja, osunięcie się ziemi. Powódź nie zawsze jest włączana do pakietu podstawowego, więc osoby, których domek znajduje się w pobliżu rzeki czy strumienia, powinny to sprawdzić. Podobnie jest w przypadku przepięć elektrycznych.

W ramach umów dodatkowych możemy ubezpieczyć nasz domek od kradzieży z włamaniem, aktów wandalizmu czy stłuczenia szyb.

Od jakich zdarzeń się nie ubezpieczymy?

Aby nasze ubezpieczenie było skuteczne, dom letniskowy musi być ukończony, posiadać odbiór techniczny i znajdować się na prywatnej działce - domku wybudowanego na ogródkach działkowych niestety nie ubezpieczymy. Najczęstsze przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania to:

  • zawilgocenie lub zalania wywołane złym stanem technicznym dachu, okien lub rynien,
  • przesiąkanie wód gruntowych i opadowych (poza deszczem nawalnym),
  • działania insektów,
  • gnicie elementów drewnianych, zagrzybienie i przemarzane ścian,
  • brak należytej konserwacji elementów budynku
  • dym i sadza pochodzące z domu letniskowego,
  • eksplozje i implozje umyślnie wywołane przez lokatorów,
  • pękanie mrozowe (spowodowane nieogrzewanie domku w zimie).

Zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie obejmuje również ochroną ruchomości znajdujących się w domu letniskowym na wypadek kradzieży i odmawia wypłaty odszkodowania, jeśli w domu nie przebywaliśmy dłużej niż 180 dni. Dlatego warto najpierw zakres ochrony i zakres wyłączeń w dokumencie OWU.

Gdzie kupić ubezpieczenie domu letniskowego?

Tego typu polisa traktowana jest jak rozszerzenie polisy podstawowej, więc nie kupimy jej w internecie, lecz kontaktując się z towarzystwem ubezpieczeniowym. W sieci znajdziemy jednak fachowe poradniki, np. ubezpieczenie domu letniskowego z www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

Wysokość składki szacowana jest indywidualnie, ale jest ona i tak niska w stosunku do strat, na jakie może nas narazić pechowe dla nas i naszego letniska zdarzenie losowe.

TF, źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj