Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Miód - płynne złoto

Redakcja, 23.09.2018, 23:16

Miód jest słodkim płynem wytwarzanym przez pszczoły przy użyciu nektaru z kwiatów. Jest klasyfikowany według koloru, a jasny, złoty bursztynowy płyn często przynosi wyższą cenę detaliczną niż ciemniejsze odmiany. Smak poszczególnych rodzajów miodu zależy od rodzaju kwiatu, z którego zebrano nektar.

← REKLAMA

Właściwości miodu

Na rynku dostępne są zarówno surowe, jak i pasteryzowane rodzaje miodu. Produkt surowy jest zbierany z ula i bezpośrednio rozlewany do słoików. Jako taki będzie zawierał śladowe ilości drożdży, wosku i pyłków. Uważa się, że spożywanie lokalnego surowego miodu pomaga w alergiach sezonowych, ze względu na powtarzająca się ekspozycję na pyłki w okolicy. Miód pasteryzowany zostaje podgrzany i przetworzony w celu usunięcia zanieczyszczeń. Produkt ma wysokie poziomy monosacharydów, fruktozy i glukozy, i zawiera około 70 do 80 procent cukru, który zapewnia jej słodkość. Ma również właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Współczesna medycyna zdołała znaleźć zastosowanie dla miodu w chronicznym leczeniu ran i zwalczaniu infekcji.

Historia miodu

Malowidła jaskiniowe pokazują, że około 8000 lat temu produkty pszczele były już wykorzystywane przez ludzi, chociaż nie było dowodów na to, że ludzie utrzymywali i hodowali kolonie pszczół do 2400 p. n. e. Był od wieków filarem praktyki medycznej wielu kultur. Ponad 4000 lat temu były stosowane w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, gdzie uważanoje za skuteczne w leczeniu niestrawności. Starożytni Egipcjanie wcierali miody w skórę w celu leczenia ran, został odnaleziony w substancjach leczniczych sprzed ponad 5000 lat.

Właściwości

Jedna łyżka miodu zawiera 64 kalorie, 17,3 g (gram) cukru i 0 g błonnika, tłuszczu i białka. Zastąpienie rafinowanego i przetworzonego cukru miodem, może prowadzić do długoterminowych korzyści zdrowotnych. Wiadomo, że produkt ma działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i kojące. Składa się z glukozy, fruktozy i minerałów, takich jak żelazo, wapń , fosforan, chlorek sodu, potas i magnez. Lekko kwaśny poziom pH miodu pomaga zapobiegać wzrostowi bakterii, a jego składniki antyoksydacyjne oczyszczają wolne rodniki, które są powiązane z chorobami. Właściwości fizyczne miodu różnią się w zależności od konkretnej flory użytej w jej produkcji, a także od zawartości wody.

Bursztynowy produkt pszczeli w diecie

Słodki smak miodu czyni go idealnym substytutem cukru w ​​diecie. Cukier biały zapewnia nadmiar kalorii, bez korzyści odżywczych. Może to prowadzić do zwiększenia masy ciała, która pochodzi ze zwiększonym ryzykiem z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i cukrzycą.
Miody naturalne można dodawać do żywności i napojów w celu osłodzenia smaku bez negatywnego wpływu dodanych cukrów na zdrowie.

Gdzie kupić najlepsze produkty pszczele?

Warto zwrócić uwagę na miejsce, z którego pochodzą kupowane przez nas miody, pyłki i inne produkty pochodzenia pszczelego. Autoryzowane sklepy, takie jak https://www.sloikmiodu.pl zapewniają najwyższą jakość w konkurencyjnej cenie, wspierają także lokalne, polskie pasieki. Po więcej informacji na temat miodów zapraszamy na stronę www.miodoterapia.pl.

WP, źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj