Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Testament czy zachowek - na co się zdecydować?!

Redakcja, 24.03.2018, 22:54

Nasze życie na Ziemi ograniczają ramy czasowe. Tak jak kiedyś się narodziliśmy, tak też kiedyś umrzemy. Majątek, który po nas zostanie i stanowi nasze życiowe dziedzictwo, nie trafi z nami do grobu, warto więc, aby trafił w ręce najbliższych nam osób. Służy temu testament i zachowek.

← REKLAMA

Testament jako dziedziczenie według ostatniej woli

Testament to dokument, który określa ostatnią wolę danej osoby. Oznacza więc, iż definiuje kto dziedziczy majątek osoby, która umiera i zostawia na wypadek tego wskazówki. Testament wskazuje zawsze na jednego spadkodawcę - osobę zostawiającą spadek, a także dowolną liczbę spadkobierców - osób otrzymujących spadek. W testamencie spadek można zatem zostawić komukolwiek, niezależnie od stopnia pokrewieństwa, czy spowinowacenia. Z jednej strony to niebezpieczne gdy ktoś kogoś omami, z drugiej strony to słuszne, bo liczą się więzi emocjonalne, a nie takie, które ustala prawo. Ważne aczkolwiek, aby testament pozostawał zgodny z prawem i jasny. Otóż testamenty, jeśli ktoś wykaże jego niezgodność z prawem i niejasność, można obalić.

Zachowek jako dziedziczenie ustawowe

Zachowek to dokument, który określa dziedziczenie ustawowe po danej osobie. Oznacza więc, iż definiuje kto powinien odziedziczyć majątek osoby, która umarła, a nie pozostawiła testamentu lub pozostawiła testament niejasny. Zachowek tyczy się zawsze jednego spadkodawcy - osoby zostawiającej spadek, a także dowolnej liczby ewentualnych spadkobierców - osób mogących otrzymać spadek. W myśl zachowka dziedziczą tylko najbliżsi, a więc chodzi o współmałżonka, dzieci oraz wnuki. Generalnie zachowek troszczy się o dobro najbliższych osób zmarłego, chcąc pomóc im w otrzymaniu spadku. Aczkolwiek nie przewiduje on chociażby, iż ktoś z kimś pomimo pokrewieństwa mógł nie pozostawać w bliskich relacjach. Za to jeśli ktoś zostanie przez sąd uznany za niegodny dziedziczenia, to spadku nie dostanie, nawet jeśli mu przysługuje.

Testament lepszy niż zachowek

Testament stanowi na pewno lepsze wyjście niż zachowek. O ile zachowek przydaje się, gdy spadek chcemy pozostawić na przykład żonie, o tyle nie przydaje się, gdy spadek chcemy pozostawić na przykład konkubinie, nawet jeśli żyjemy z nią wiele lat i się z nią kochamy. W testamencie spadek zostawiamy komu chcemy, w zachowku to prawo określa kto go przejmie. Ponadto jeśli chcielibyśmy pozostawić coś nawet wspomnianej żonie, to zawsze istnieje ryzyko, że ona tego nie dostanie przez zachowek, a przez testament na pewno tak się stanie.

Który testament najlepszy

Testament testamentowi nierówny i okazuje się, że najlepszy testament to testament notarialny. Testament ten zostaje sporządzony w kancelarii notarialnej jako dokument prawny, a skoro tak, to istnieje pewność co do jego zgodności z prawem i jasności, więc nie da się go obalić. Inne rodzaje testamentów, nieco bardziej narażone na obalenie, to: testament pisemny holograficzny, testament pisemny alograficzny oraz testament mówiony.

Źródło: Kancelaria Adwokacka Ańczewska i Puńko

WP, źródło: Materiał Partnera
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj