Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Budowa domu bez pozwolenia? Tak to możliwe!

Redakcja, 30.11.2017, 01:02

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Zgodnie z najnowszymi przepisami prawa budowa własnego domu jednorodzinnego jest znacznie łatwiejsza niż przed laty pod kątem formalności do spełnienia.

← REKLAMA

Dokładnie od 28 czerwca 2015 roku zamiast pozwolenia na budowę wystarczy jedynie zgłoszenie budowy. Kiedy możemy skorzystać z takiej opcji?

Budowa wymarzonego domu to nie tylko poszukiwanie właściwej działki oraz projektu domu. Również musimy pamiętać o szeregu formalności, które należy zorganizować w związku z naszymi planami. Jedną z najważniejszych spraw jest powiadomienie odpowiedniego urzędu o tym, że zamierzamy rozpocząć budowę na danym terenie.

Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia

Jak wspomnieliśmy na wstępie, aktualnie do budowy domu nie potrzebujemy pozwolenia, ale wystarczy tylko zgłoszenie - dotyczy to jednak określonych przypadków, więc nie każdy inwestor będzie w stanie skorzystać z tej właśnie opcji.

Do dokonania zgłoszenia budowy nadal wymagane są cztery egzemplarze projektu domu. Musimy dostarczyć odpowiednio zaadaptowany projekt budowlany. Dzisiaj projekt domu możemy zakupić również przez internet. Nie musimy z kolei dołączać do dokumentacji warunków przyłączenia naszego nowego domu do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, cieplnej czy też gazowej.

Architekt adaptujący, który wykonuje adaptację projektu, określa w nim obszar oddziaływania inwestycji. W przypadku, gdy obszar ten jest zawarty w pełni na działce, inwestycja może być objęta zgłoszeniem. Jednak wtedy, gdy będzie on wykraczać poza jej granicę, trzeba będzie już ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Jak przypominają nam specjaliści z Pracownia-projekty.dom.pl, że wtedy gdy chcemy wykonać projekt instalacji gazowej, zawsze musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Kiedy można zacząć budowę po złożeniu zgłoszenia?

Jedną z głównych różnic pomiędzy zgłoszeniem a pozwoleniem na budowę jest fakt, że w przypadku pozwolenia musieliśmy czekać na to, aż dokumenty będą sprawdzone, a następnie zostanie wydane pozwolenie na piśmie. Czasami ciągnęło się to miesiącami. Z kolei w przypadku zgłoszenia nie musimy już czekać na to, aż je otrzymamy.

Do wykonania prac budowlanych możemy przystąpić wtedy, gdy w terminie 21 dni liczonych od dnia złożenia zgłoszenia budowy, nie otrzymamy sprzeciwu od urzędu. Zatem jeśli w tym czasie nie otrzymamy od urzędu żadnych dokumentów, możemy zaczynać prace budowane.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku przeprowadzki. Do użytkowania budynku możemy przystąpić w terminie 14 dni od momentu, w którym zawiadomiliśmy urząd o zakończeniu budowy - gdy nie otrzymamy sprzeciwu, możemy przenieść się do swojego nowego lokum.

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj