Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Nowa odsłona makatki

Redakcja, 30.06.2017, 19:47

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi rozpoczynają realizację projektu "#1 Nowe szycie makatki". W Muzeum Okręgowym w Sieradzu odbyło się spotkanie informacyjne na jego temat.

← REKLAMA

- Chcemy przywrócić tradycję wykonywania makatek i nadać im nową wartość. Po latach zapomnienia, przeżywają one teraz swój renesans i znów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nasz projekt ma na celu odkrycie tej formy sztuki ludowej na nowo - mówi Alicja Woźniak z ŁDK.

Makatka to nic innego jak tkanina dekoracyjna z motywami graficznymi, wieszana w kuchni na ścianie lub na meblach. Pełniła funkcje ozdobne, ale i społeczne. Umieszczone na niej sentencje i hasła pokazywały rolę kobiety w rodzinie oraz w domu: "Panna Małgosia to dobra gosposia", "Smaczna potrawa to moja zasada", "Gdy żona jest wesoła jak gotuje, to mężowi dobrze obiad smakuje", "Pamiętaj, żeś Polką, bądź dobrą małżonką". - Oczywiście nie namawiamy do powielania tematyki tych haseł, czekamy na rzeczy nowatorskie, zaskakujące, oddające ducha naszych czasów. Liczymy na kreatywność - powiedziała Danuta Wachowska z łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi podczas spotkania w muzeum w Sieradzu.

Szczegóły na temat konkursu znajdują się w regulaminie.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj