Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Urządzamy sypialnię - dobór łóżka i materaca

Redakcja, 06.03.2016, 16:44

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Na sen przeznaczamy około 1/3 naszego życia, warto więc wyposażyć sypialnię w odpowiednio dobrane meble. Za komfort i jakość snu są odpowiedzialne głównie materac oraz łóżko. Materac musi spełniać szereg parametrów takich jak optymalna twardość, sprężystość, wytrzymałość, walory ortopedyczne czy antyalergiczne. Łóżko natomiast oprócz tego, że ma być ozdobą, musi być też funkcjonalne, trwałe i stabilne.

← REKLAMA

Jak dobrać materac?

Oferta materacy sypialnianych jest bardzo bogata. Z tego też względu ciężko wybrać konkretny produkt. Każdy z nas jest inny, materac powinien być więc dobrany indywidualnie. Pierwszym parametrem jest twardość materaca. Nie może być on za miękki, ani za twardy. Stopień twardości dobieramy proporcjonalnie do masy ciała. Dla osób lekkich i filigranowych dobrym rozwiązaniem będą materace miękkie, natomiast przy wyższej masie ciała lepiej sprawdzają się modele w kategorii twardych. W tej kwestii lepiej skorzystać z porady specjalisty w sklepie z materacami. Drugim parametrem jest materiał, z którego materac ma być wykonany. Na rynku dostępne są modele piankowe i sprężynowe. Materace wykonane w całości z pianki to dobry wybór dla osób z problemami z alergią i kręgosłupem. Bardzo dobrze amortyzują sylwetkę, nie powodując przy tym ucisku. Dla osób ceniących podwyższoną trwałość i bardziej tradycyjne rozwiązania lepsze będą materace ze sprężynami kieszeniowymi. W tym momencie są one także wzbogacane dobrej jakości piankami takimi jak lateks, pianka visco, czy pianka HR. Trzeci parametr to wymiar i grubość materaca. Przy materacach jednoosobowych powierzchnia do spania powinna wynosić minimum 80 cm, a przy dwuosobowych minimum 140 cm. Długość materaca powinna być natomiast zawsze o ok. 15 cm większa niż wzrost użytkownika. Dobrze by nasz materac miał wysokość przynajmniej 20 cm, zapewni to lepszą amortyzację sylwetki. Im wyższy materac tym bardziej komfortowe podparcie.

Na jakie łóżko się zdecydować?

Rama łóżka to przede wszystkim kwestia estetyczna. Dobierając rodzaj łóżka możemy dopasować je do aranżacji i kolorystyki sypialni. W romantycznych i kobiecych sypialniach pięknie prezentują się łóżka metalowe, w tych bardziej tradycyjnych lite drewniane, a w nowoczesnych tapicerowane. Parametry na które należy zwrócić uwagę to trwałość i stabilność łóżka. Najtrwalszymi rozwiązaniami, słynącymi z długowieczności i ponadczasowości są łóżka z litego drewna. To naturalny materiał, który sprawdza się w wielu aranżacjach. Łóżka metalowe również są wytrzymałe, trzeba jednak sprawdzić jakiej grubości profili stalowych użyto do jego konstrukcji. Jeśli obawiamy się, że łóżko metalowe będzie skrzypieć warto przy montażu wykorzystać gumowe podkładki. Łóżka tapicerowane to moda, która zawitała do nas z Ameryki. Wielkie, puchate i miękkie łoża to z pewnością synonim luksusu. Sprawią one, że sypialnia zyska niepowtarzalny charakter, ale również ich miękkie wezgłowie będzie sprzyjało odpoczynkowi podczas czytania książki. Trzeba jednak pamiętać, że prezentują się one świetnie w tych większych sypialniach. W mniejszych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na zgrabne, minimalistyczne łóżka wyposażone w dodatkowe schowki i szuflady ułatwiające przechowywanie.

Warto zadbać o zdrowy sen, ponieważ będzie to rzutowało na nasze ogólne samopoczucie i kondycję organizmu. By wybrać ładne i trwałe łóżko nie trzeba wydawać fortuny. Pamiętajmy, że podstawą jest materac i tutaj trzeba zainwestować. W końcu będziemy na nim spędzać aż 7 godzin każdej doby. Przed podjęciem decyzji najlepiej udać się do salonu z materacami i łóżkami, gdzie można osobiście sprawdzić wybrane modele.

Tagi: dom | mieszkanie | sklep
WP, źródło: mat. pras.
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj