Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Łódź tkanina z wadami

Redakcja, 21.12.2015, 11:56

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w serii "Biblioteka Na Stronie" wydała antologię poezji "Łódź tkanina z wadami". Wśród autorów wierszy znaleźli się poeci m.in. z Sieradza, Zduńskiej Woli, Kalisza, Szczecina, a nawet z Wietnamu.

← REKLAMA

Promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

- Sądząc z frekwencji i rozmów kuluarowych jest to zapewne spotkanie wyjątkowe - mówił Piotr Bierczyński, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi - Nie wiem, czy dziś jest w Polsce jakieś inne spotkanie, w którym biorą udział poeci, ale niewątpliwie liczba poetów, miłośników poezji na metr kwadratowy w Łodzi, w tej bibliotece to może być swoisty rekord Guinessa - dodawał.

Powstanie antologii to zasługa doktor Hanny Prosnak, Magdaleny Cybulskiej i Dariusza Staniszewskiego.

- Wiosną 2013 roku bibliotekarz, wydawca, a także sympatyk Łodzi, pan Piotr Boczkowski zaproponował, by numer specjalny czasopisma "Na Stronie" zapełnić wierszami o Łodzi - wspomina Dariusz Staniszewski. - Serdecznie panu Piotrowi dziękuję za inspirację, z której zrodziła się antologia poezji "Łódź tkanina z wadami" - dziękował.

Pierwsza antologia wierszy o Łodzi ukazała się już w 1935 roku. W późniejszych zbiorach o Łodzi pisali najwięksi polscy poeci: Julian Tuwim, Jan Sztaudynger, Julian Przyboś, Władysław Broniewski, Jarosław Iwaszkiewicz.

W najnowszej antologii poezji "Łódź tkanina z wadami" znalazło się 262 utwory autorstwa 128 poetów. Wśród nich są twórcy z Sieradza: Joanna Chachuła, Arleta Cłapa, Maria Duszka, Agnieszka Jarzębowska, Alicja Królewicz, Michał Maliński, Zbigniew Paprocki i Marika Wymazała. Zduńską Wolę reprezentował poeta, współzałożyciel Grupy Poetyckiej Topola, Tadeusz Zawadowski.
Kalisz reprezentowały poetki: Magdalena Krytkowska, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Aneta Kolańczyk związane ze Stowarzyszeniem Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Ma ono silne związki z Łodzią za sprawą Wandy Karczewskiej.

O Łodzi językiem poezji śpiewanej opowiedział z charakterystycznym poczuciem humoru nie kto inny, jak tylko Ryszard Krazue. Wśród łódzkich poetów nie mogło zabraknąć Małgorzaty Skwarek-Gałęskiej, Marka Czuku, Magdaleny Cybulskiej, Hanny Prosnak, Andrzeja Biskupskiego i oczywiście pomysłodawcy powstania antologii Dariusza Staniszewskiego.
Łódź, jej mieszkańcy, zaułki, piękno i brzydota nie znikają, trwają w poezji.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj