Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

O rybach przed wigilią

Redakcja, 23.12.2014, 15:08

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zastanawiamy się, jaką rybę kupić na wigilię - czy ma to być tradycyjny karp czy może jakiś nowy smak.

← REKLAMA

Karp jest tradycyjną rybą spożywaną w wigilię i jak przekonują producenci, na dodatek bardzo zdrową.

- W XI wieku cystersi przywędrowali do Polski i jako pierwsi wprowadzili hodowlę karpia. Później była ona rozwijana. Karp pojawił się na stołach Europy. Był on dominującą rybą dla chrześcijan jako potrawa na stołach wigilijna. Stąd cała historia - przypomina historię karpia Zbigniewa Rakowski, prezes łódzkiego oddziału Związku Producentów Ryb. - Karp ma 15 proc. białka, z niego 97 proc. jest przyswajalne. Ma 10 proc. dobrego tłuszczu omega3. Ostatnie badania mówią, że prawdopodobnie spożywanie tego tłuszczu zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet po 40. roku życia - dodaje.

Hodowla karpia trwa około trzech lat. Ryby żywione są naturalnymi karmami. W tym roku cena karpia jest porównywalna do cen z zeszłego roku. Mieszkańcy natomiast chwalą mięso karpia:

Mało kto wie, że w Siedlątkowie (gm. Pęczniew, pow. poddębicki), w miejscowej parafii jest ksiądz Grzegorz Czaja, który jest kapelanem rybaków słodkowodnych.

- Jeśli chodzi o ryby, to myślę, że przesłanie z czasów Pana Jezusa jest najpiękniejsze. W Siedlątkowie, w Sanktuarium Rybaków, jest piękna płaskorzeźba, która przedstawia może jeszcze nie świętego, tylko Piotra rybaka, który zarzucał ze swoimi przyjaciółmi sieci, ale niestety nie wyciągnęli żadnej rybki. Mówią: Panie, cały noc pracowaliśmy i nic nie złowiliśmy, a Pan Jezus odpowiedział: zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi i wyciągnęli mnóstwo ryb - opowiada ksiądz Grzegorz Czaja, który dodaje, że to co płynie z natury jest szczęściem.

Ksiądz Czaja składa także życzenia świąteczne:

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_7585 (IP: *.*.254.101), 26.12.2014, 00:28
  te karpie od pana rakowskiego są z słowacji oraz z czech a nie z polski on sam mówi chandlowcą a oni to kryją i mówią że pęczniew a nie mówią od kogo tam tylko łukasik ma polską rybe handluje tylko dwóch sprzedawców na bartku pan rysiek i pan marek i oni maja porządną rybe nie dajcie sie nabrać
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj