Unijne przepisy wymagają od początku 2025 roku wyodrębnienia kolejnej frakcji odpadów - tekstyliów. Warto zwrócić uwagę, że na terenie gminy miejskiej Sieradz obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstyliów i odzieży istnieje już od 2020 roku.
Odpady takie powinniśmy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajdującym się przy ul. Dzigorzewskiej 4 w Sieradzu, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18 oraz w soboty w godzinach od 7 do 15.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy mieszkańcy Sieradza dostarczyli do PSZOK-u ponad 22 tony odpadów tekstyliów i odzieży, a od 2020 roku ponad 100 ton tych odpadów.
Wprowadzenie dodatkowego pojemnika lub worka na odpady tekstyliów i odzieży wiązałoby się ze zwiększeniem kosztów obsługi systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta Sieradza, a co za tym idzie ponownym podniesieniem stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dlatego też na obecną chwilę takie rozwiązanie nie jest planowane.
Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Miasto Sieradza selektywna zbiórka odpadów komunalnych polega na wyodrębnieniu następujących frakcji odpadów:
Szkło, papier, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, bioodpady oraz popioły i żużle z palenisk gromadzimy w pojemnikach i workach znajdujących się na Państwa posesjach. Odpady te odbierane są "u źródła" przez firmę wywozową.
W okresie od marca do listopada co miesiąc organizowane są w kilkudziesięciu miejscach mobilne punkty odbioru odpadów "zielonych", czyli części roślin pochodzących z pielęgnacji ogrodów. Meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (kompletny) zbierany jest w formie "wystawki", w zabudowie wielorodzinnej co miesiąc, a w zabudowie jednorodzinnej raz na dwa miesiące. Odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych odbierane są 2 razy w roku bezpłatnie na indywidualne zgłoszenie.
Dwa razy w roku w kilkudziesięciu lokalizacjach organizowany jest mobilny punkt zbierania odpadów komunalnych niebezpiecznych, gdzie można oddać odpady niebezpieczne (np. żarówki), zużyte opony, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (kompletny), przeterminowane leki.
Przeterminowane leki można również wrzucić do pojemników ustawionych w wybranych aptekach. Wszystkie ww. odpady można również dostarczyć we własnym zakresie do PSZOK-u.
Pozostałe odpady: oleje i tłuszcze jadalne, odpady z tekstyliów i odzieży oraz odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowana produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki przekazujemy bezpośrednio do PSZOK-u.