Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Rekuperacja - recepta na świeże powietrze w Twoim domu!

Redakcja, 25.11.2021, 16:39

Rekuperacja to bardzo dobry sposób na utrzymanie świeżego powietrza w naszym domu przez cały rok. Nareszcie nie trzeba będzie notorycznie wietrzyć domu. Rekuperacja to zrównoważona wentylacja, która jest nastawiona na odzyskiwanie ciepła.

← REKLAMA

Jak działa system rekuperacji?

Wszystko zależy od tego, jaki posiadamy wymiennik. Na rynku istnieje kilka rodzajów rekuperatorów o różnym stopniu odzysku ciepła. Jest to maksymalnie 95%. System rekuperacji jest oparty na centrali wentylacyjnej. Działa to w ten sposób, że powietrze jest zasysane z zewnątrz. Odbywa się to poprzez czerpnię (otwór w ścianie zewnętrznej). W następnym etapie powietrze wchodzi kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora i przechodzi przez wymiennik ciepła. Tam odbiera energię z powietrza, które to zostaje wywiewane z tych pomieszczeń. Pozyskane w taki sposób powietrze jest nawiewane do pomieszczeń mieszkalnych (salon, sypialnia itp.)

Zalety systemu rekuperacji

System rekuperacji pozwala na wymianę "zużytego powietrza", przez co zawsze oddychamy świeżym. Powietrze w naszym domu wymieniane jest non stop. Latem zostaje ochłodzone, natomiast zimą ogrzane. W kolejnym etapie trafia do naszych pomieszczeń. Powietrze otrzymane w ten sposób ma niską zawartość dwutlenku węgla, co czyni je bardzo higienicznym. Tym sposobem nie ma w nim alergenów, kurzu i zanieczyszczeń. Ponadto, nawiewane powietrze jest filtrowane. Możemy też wyposażyć się w system antysmogowy, który będzie jonizował powietrze, które do nas trafia. System rekuperacji pozwala na uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu. Rachunki są w stanie spaść nawet do 50%. Jest to odczuwalne zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Możemy kontrolować ilość powietrza. Po prostu na sterowniku zwiększamy intensywność przewietrzania. Bywa to bardzo przydatne, jeśli chcemy szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni lub łazienki albo gdy w naszym domu pojawi się więcej osób. Takie przewietrzenie nie spowoduje przeciągów. W lecie nie będziemy się narażać na wpuszczenie do domu owadów.

Rekuperacja z roku na rok staje się coraz bardziej popularna i skuteczna. System ten wykorzystuje dwa strumienie powietrza. Za ich wytwarzanie odpowiada rekuperator. Jeden ze wspomnianych strumieni tworzy się poprzez powietrze, które jest wyprowadzane z wewnątrz, a drugi jest stworzony przez świeże powietrze, które zostaje przefiltrowane. Pochodzi ono z zewnątrz. System rekuperacji to doskonała inwestycja, która znacznie obniży nasze rachunki. Oszczędności będą odczuwalne. Ponadto, poprawi się jakość powietrza w naszym domu.

Co zyskasz zakładając rekuperację?

Założeniem wentylacji jest zmiana powietrza w budynku, co wiąże się z usunięciem wykorzystanego oraz dostarczeniem w to miejsce nowego - z zewnątrz. Gdy funkcjonuje ona efektywnie, obniża się wilgoć powietrza we pomieszczeniach, natomiast dzięki temu nie dochodzi do rozwoju pleśni na skutek wykraplania się pary hydrologicznej, szczególnie podczas gotowania pokarmów oraz kąpieli. Gdy wentylacja nieprawidłowo działa, mieszkańcy mogą narzekać na złe nastawienie (apatia, bóle głowy - ma to związek z podwyższonym natężeniem dwutlenku węgla w powietrzu) i dolegliwości układu oddechowego.

Jakie zalety wynikają z wykorzystania rekuperacji?

Przede wszystkim należy podkreślić oszczędności jakie tworzy umieszczenie takiego układu w domu. Dzięki pozyskiwaniu ciepła, jakim powietrze oczyszczone przed wprowadzeniem jest podgrzewane, zaoszczędza się na opłatach za energię elektryczną. Powietrze zewnętrzne doprowadzone do wnętrz płynie poprzez protektory, jakie usuwają z niego mnóstwo zabrudzeń zewnętrznych i alergenów. Dzięki temu powietrze uzyskiwane do pomieszczenia domu jest dobre, zdrowe, pewne i ma właściwą temperaturę.

Jak można się więc domyśleć, układ rekuperacji korzystnie oddziałuje na zdrowie mieszkańców. Rekuperacja regularnie oczyszcza oraz filtruje powietrze jakie dostaje się z zewnątrz do wnętrz. Układ rekuperacyjny polecić można więc przede wszystkim tymże osobom, jakie borykają się z rozmaitego typu alergiami i kłopotami z układem oddechowym. Rekuperacja może zdecydowanie zwiększyć komfort życia tychże osób.

Koszty stosowania

Koszty eksploatacji rekuperacji są niezwykle niewielkie. Przy typowym budynku, rekuperator doskonałej jakości wykorzystuje energię kosztującą blisko 120 złotych rocznie. Filtry w urządzeniu należy wymieniać co kwartał. Ich wartość to 50-70 złotych, co razem stanowi wydatek 200-280 złotych rocznie. Używanie rekuperatora kosztuje zatem w całości w blisko 320-400 zł w skali roku. Chociażby doliczając nakłady serwisowania rekuperacji co parę lat, ponoszone na przeglądy lub oczyszczanie, okazuje się, iż utrzymanie typowej pralki lub lodówki jest mnóstwo większym kosztem.

Instalacja rekuperacji

Trochę skomplikowane może wykazać się wygospodarowania koniecznej powierzchni na przewody wentylacyjne, gdyż ich wielkość sięga blisko 100-250 mm, natomiast większość osób decydujących się na owego rodzaju wyjście, pragnie, żeby ze względów estetycznych zostały one niezauważalne. Przewodów tychże zupełnie nie można natomiast zmniejszać, ponieważ wzrosną wówczas opory przepływu, w efekcie czego układ rekuperacji stanie się mało skuteczny oraz głośny. Najlepiej zatem zaplanować ich lokalizację już na poziomie budowy budynku.

Źródło: https://www.wojwent.com/rekuperacja-sosnowiec/

"WOJWENT" Wieloch spółka jawna
ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowy
www.wojwent.com
biuromałpawojwent.pl
GSM: 662219907

Fot. pixabay.com

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj