Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jakość życia w Sieradzu wg rankingu

Redakcja, 11.11.2021, 13:41

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu "Gmina dobra do życia", badającego jakość życia w polskich gminach. Jak w tym zestawieniu wypadł Sieradz?

← REKLAMA

W województwie łódzkim, biorąc pod uwagę miasta, Sieradz uplasował się na piątym miejscu ze wskaźnikiem jakości życia na poziomie 53,38. Pierwsze miejsce w naszym regionie zajęła Łódź (wskaźnik 59,66). Dalej kolejno znalazły się: Bełchatów (59,22), Skierniewice (55,48) i Piotrków Trybunalski (53,74). Na 11. miejscu sklasyfikowana została sąsiednia Zduńska Wola (51,25). W ujęciu ogólnopolskim Sieradz znalazł się na 65 miejscu a Zduńska Wola na 122. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa (wskaźnik 67,65). Zawężając ranking do gmin z siedzibą powiatu ziemskiego, Sieradz znajduje się na 2 pozycji tuż za Bełchatowem.

Co brali pod uwagę twórcy rankingu? Został on opracowany na podstawie 48 wskaźników cząstkowych, które utworzyły tzw. wskaźnik syntetyczny jakości życia w gminach. Ranking bada jakość życia, biorąc pod uwagę "typową" polską rodzinę i (niemal równocześnie) gospodarstwo domowe, tj. rodzinę składającą się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mającą też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe. Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność - piszą o metodologii badań twórcy zestawienia.

Wśród wskaźników szczegółowych znalazły się m.in. klimatyczny bilans wodny, liczba godzin nasłonecznienia, wskaźnik atrakcyjności wizualnej krajobrazu, zanieczyszczenia środowiska, saldo urodzeń i zgonów, dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca, wydatki inwestycyjne, liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, warunki pracy, powierzchnia użytkowa mieszkań na 1 mieszkańca, przestępstwa na 1000 mieszkańców, wypadki drogowe, liczbę zabytków na 1000 m kw., zasoby bibliotek na 1 mieszkańca czy też wreszcie frekwencję w wyborach samorządowych.

Fot. UM Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj