Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Pożyczka gotówkowa a pożyczka hipoteczna - którą wybrać?

Redakcja, 22.09.2021, 12:08

Przy realizacji marzeń o własnym mieszkaniu często potrzebny jest dodatkowy zastrzyk finansowy. Oferta pożyczek jest zróżnicowana. Pojawia się pytanie… pożyczka gotówkowa czy pożyczka hipoteczna, która będzie lepsza? Każda z nich ma swoje wady i zalety oraz służy innym celom. Warto dowiedzieć się więcej i zastanowić się nad wyborem najkorzystniejszej opcji.

← REKLAMA

Co trzeba wiedzieć o pożyczce hipotecznej?

Pożyczka hipoteczna umożliwia pozyskanie środków finansowych pod hipotekę istniejącej nieruchomości. Jest przyznawana na cel dowolny lub wynikający z umowy. Pożyczki hipotecznej osobom fizycznym może udzielić tylko bank lub SKOK, natomiast firmie, inna firma.

Wysokość finansowania jest uzależniona od wartości nieruchomości, na której ma być ustanowiona hipoteka. Najczęściej można spotkać oferty z limitem do 60 - 70 % wartości nieruchomości. Nieruchomość nie może być zadłużona i musi przewyższać wartością kwotę pożyczki hipotecznej. Hipotekę można ustanowić na dowolnej nieruchomości mieszkaniowej, rolnej lub przemysłowej.

Podstawowym kosztem pożyczki hipotecznej jest oprocentowanie, na które składa się zwykle zmienna stopa procentowa WIBOR najczęściej 3M lub 6M oraz stała marża banku. Oprócz prowizji z tytułu udzielenia pożyczki hipotecznej bank może również wymagać dodatkowej opłaty za podwyższenia kwoty pożyczki lub wcześniejszą spłatę zobowiązania. Okres finansowania może wynosić około 20 do 25 lat.

Osobom, które interesują nowe domy w Konstantynowie Łódzkim, pożyczka hipoteczna pozwoli uzyskać kwotę wkładu własnego na zakup nieruchomości. Innym powodem ubiegania się o pożyczkę hipoteczną jest przeprowadzenie generalnego remontu i zwiększenie wartości nieruchomości, inwestycja we własną firmę lub nagłe zdarzenia. Firmy korzystają z pożyczek hipotecznych przede wszystkim w celach inwestycyjnych. Kupują nieruchomości, licencje, maszyny i urządzenia.

Co trzeba wiedzieć o pożyczce gotówkowej?

Pożyczka gotówkowa jest bardzo popularnym produktem finansowym. Chętnie sięgają po nią osoby potrzebujące nagle i szybko gotówki. Warto wiedzieć, że pożyczek gotówkowych udzielają firmy poza bankowe, zwane para bankami, których nie obejmuje prawo bankowe, ani też Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Kredyty gotówkowe są udzielane wyłącznie osobom, których zdolność kredytowa jest udokumentowana. Wystarczy podać swoje podstawowe dane i poczekać na decyzję, która udzielana jest tego samego dnia, czasem nawet w ciągu godziny! Do tego nie są potrzebne potwierdzenia zarobków od pracodawcy, inne dodatkowe zaświadczenia czy odcinki z emerytury.

Umowę pożyczki gotówkowej podpisują obie strony. Musi ona zawierać takie punkty jak: kwota pożyczki, wysokość oprocentowania, wysokość prowizji, termin spłaty, wysokość miesięcznej raty, koszty dodatkowe oraz zasady odstąpienia od umowy. Przede wszystkim trzeba sprawdzić wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

Koszt pożyczki gotówkowej jest bardzo wysoki, ponieważ firmy udzielające pożyczek gotówkowych, aby zrekompensować sobie możliwe straty, pobierają od swoich klientów bardzo duże prowizje, odsetki oraz inne opłaty.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj