Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Niwelacja terenu - na czym polega i czy wymaga pozwolenia?

Redakcja, 03.09.2021, 00:38

Znalezienie idealnej działki pod budowę domu jest niemal niemożliwe. Ważna jest jej lokalizacja, wymiary, kształt, sąsiedztwo, oczywiście cena, ale również... ukształtowanie terenu. Na szczęście, tę ostatnią cechę można do pewnego stopnia modyfikować. Służy temu między innymi niwelacja terenu, która - przeprowadzona przy udziale geodety - pozwala na takie wyrównanie działki pod budowę domu, które zapewnia przyszłemu budynkowi stabilność, a jego mieszkańcom bezpieczeństwo. Jak to się odbywa, na czym polega i czy niwelacja terenu wymaga pozwolenia?

← REKLAMA

Niwelacja terenu - definicja

Definicję tę można traktować dwojako. Dla geodetów niwelacja terenu oznacza bowiem wyznaczenie wysokości pomiędzy punktami działki, a dla budowlańców najczęściej to po prostu wyrównanie powierzchni gruntu poprzez usunięcie lub nawiezienie ziemi w konkretnych miejscach. Niwelowanie terenu przez geodetów, zwane również poziomowaniem terenu, jest pierwszym krokiem w realizacji robót ziemnych pod budowę przyszłego budynku.

Potrzebujesz sprzętu budowlanego? Skorzystaj z opcji wynajmu na: https://surpol.eu/wynajem-sprzetu/

Na czym polega niwelacja terenu w praktyce?

Prace niwelacyjne mają na celu zapewnienie bezpiecznej podstawy pod budowę. Zazwyczaj czynności związane z poziomowaniem terenu kojarzone są z usuwaniem nadmiaru ziemi, niwelacją terenu skarpy i innych nierówności, tymczasem równie często potrzebne jest zasypanie nierówności czy podniesienie poziomu gruntu na całej lub dużej części działki, w celu ochrony przed podmakaniem.

Zależnie od różnicy poziomów na danym terenie do wyrównania powierzchni (niwelacji terenu pod budowę domu czy nawet pod trawnik) używany jest odpowiedni sprzęt (spycharki, koparki, koparko-ładowarki etc.), dobierany na podstawie profesjonalnej oceny jakości gruntu i ilości pracy przy niwelacji.

Niwelacja terenu - jak wykonać ją prawidłowo?

Wyrównanie terenu tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prostą czynnością. W praktyce, nie posiadając odpowiedniej wiedzy lub doświadczenia, można przy niwelacji terenu popełnić wiele błędów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc powierzenie czynności przygotowawczych profesjonalistom i sprawdzonym ekipom, mającym niezbędny sprzęt i doświadczenie.

Do prawidłowego wykonania poziomowania terenu niezbędnym urządzeniem jest niwelator. Pokazuje on, jak wygląda rzeczywiste ukształtowanie danej działki. Następnym krokiem po poczynieniu tej obserwacji jest wykonanie szkicu uwzględniającego naturalne spadki i nierówności. Po wykonaniu rysunku można przystąpić do profilowania działki. Niwelacja terenu w najprostszym wydaniu wymaga sznurka, deski, grabi i prętów (kołków). Pomiędzy prętami umieszcza się sznurek w odniesieniu do stałych punktów otoczenia (ulica, chodnik, ogrodzenie etc.). Przy pomocy sznurków należy wyznaczyć pas ziemi mający około 2 m szerokości. Zgodnie z nim wyrównuje się następnie resztę terenu, do momentu aż sznurek znajdzie się równolegle do powierzchni ziemi. W ten prosty sposób można - bez posiadania specjalistycznego sprzętu - dokonać na przykład prostych niwelacji terenu pod trawnik.

W przypadku większych prac i niwelacji terenu pod budowę domu niezbędny może okazać się ciężki sprzęt wraz z operatorem, który zgodnie z początkowym poziomem wyznaczonym przez geodetę wyrówna całość terenu.

Część profesjonalnych firm, oprócz wynajmu potrzebnego sprzętu, oferuje także usługi dostawy lub wywiezienia ziemi albo potrzebnego do wypoziomowania terenu kruszywa.

Fot. Niwelacja terenu na działce rolnej lub budowlanej wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, jak na przykład w przypadku konieczności znacznego podniesienia poziomu gruntu.

Niwelacja terenu - pozwolenie czy zgłoszenie?

Przepisy prawa budowlanego nie precyzują dokładnej definicji niwelacji terenu, mówiąc jedynie o "pracach przygotowawczych" przeprowadzanych przed rozpoczęciem budowy domu.

Zgodnie z art. 41 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem. Niwelacja terenu jest jedną z prac przygotowawczych, zatem zgodnie z ustawą, aby rozpocząć wyrównywanie działki, konieczne jest posiadanie pozwolenia na budowę na danym terenie.

Czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia bywa różny, czasem dość długi, więc chęć rozpoczęcia prac - pomimo braku stosownych dokumentów - sprawia, że inwestorzy rozpoczynają zwykle niwelację. Co grozi im w takim przypadku?

Działania związane z niwelacją terenu pod budowę, bez posiadania stosownych zezwoleń, traktowane są jako samowola budowlana. Karę określa art. 90 ustawy Prawo budowlane, mówiący o tym, że osoba wykonująca roboty budowlane bez uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia inwestycji podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oczywiście w praktyce kary ograniczenia i pozbawienia wolności się nie zdarzają, ale ryzyko otrzymania dotkliwej kary pieniężnej jest dość duże.

Jaki jest koszt niwelacji terenu?

Cena niwelacji terenu jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Niemożliwe jest podanie konkretnej kwoty, bez ustalenia zakresu koniecznych prac (rodzaju gruntu, różnicy poziomu do wyrównania, konieczności nawiezienia/usunięcia ziemi etc.). Koszt niwelacji terenu pod budowę domu obejmuje zarówno wynajem sprzętu do prac ziemnych, jak również ewentualny zakup/wywiezienie ziemi oraz robociznę. Dokładna kwota jest możliwa do ustalenia po przeanalizowaniu wszystkich tych czynników.

***

Warto pamiętać, że niwelacja terenu nie zawsze oznacza wyrównanie gruntu do idealnie płaskiego poziomu. Tak się dzieje w przypadku miejsca pod budowę budynku, jednak w innych przypadkach (teren ogrodu, parki rekreacyjne) niwelacja terenu polega na ukształtowaniu działki zgodnie z przyjętym założeniem (na przykład stworzenie na niej atrakcyjnych nierówności zbliżonych do naturalnego ukształtowania terenu etc.) i przygotowaniu jej do dalszego wykorzystania.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj