Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Mała architektura w mieście

Redakcja, 05.08.2021, 23:27

Funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni miejskiej nie jest łatwe. Zadanie to staje jednak przed deweloperami, władzami miast czy firmami odpowiedzialnymi za gospodarkę przestrzenną. Jego wykonanie ułatwia mała architektura.

← REKLAMA

Za obiekty małej architektury uważane są altany, pergole i inne, drewniane elementy wyposażenia, a także posągi, wodotryski, kratownice, kapliczki, krzyże i pozostałe obiekty kultu religijnego. Mała architektura to także przedmioty, dzięki którym jest możliwe utrzymanie porządku oraz codzienna rekreacja na świeżym powietrzu.

Mała architektura w miejskiej przestrzeni

Parki, podwórka na osiedlach domów jednorodzinnych i blokowiskach, czy deptaki to miejsca, w których najczęściej pojawia się mała architektura miejska. Bez wielu jej elementów funkcjonowanie we wspólnej przestrzeni byłoby trudne, np. ławka parkowa to miejsce codziennych spotkań rodziców małych dzieci czy sąsiadów, którzy spędzają tam wspólnie czas. Uliczny kosz na śmieci pozwala utrzymać czystość, a kosze na psie odchody to niezbędny element miejskiego parku. Przestrzeń miejską ozdabiają zróżnicowane elementy małej architektury - w donicach posadzone są kwiaty i inne rośliny ozdobne, kraty i osłony na drzewa zabezpieczają miejską zieleń przed zniszczeniem, a parkowe stoły pozwalają bezpiecznie biwakować na łonie natury. Do elementów małej architektury zaliczają się również stojaki rowerowe, poszczególne części placu zabaw czy zewnętrzne siłownie.

Obiekty małej architektury do celów rekreacyjnych

Obiekty architektury ogrodowej pojawiają się głównie na terenie prywatnym. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wykorzystać również w przestrzeni wspólnej. W miastach powstaje coraz więcej miejsc relaksu dla mieszkańców, z których może skorzystać każdy, bez względu na porę dnia czy nocy. Wśród takich obiektów małej architektury znajdują się m.in. meble miejskie w praktycznych zestawach, składające się ze stołów, ławek czy leżaków. Elementy te wykonane są z drewna, stali nierdzewnej i stali ocynkowanej, a więc materiałów, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz zniszczenia.

Przy nich znajduje się oczywiście mała architektura, która pomaga w utrzymaniu porządku. Coraz częściej pojawiają się nie tylko zwykłe śmietniki, ale również kosze na odpady segregowane, wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych. To idealna opcja do parków, na miejskie skwery czy przestrzeń między blokami.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj