Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Rezonans magnetyczny - kiedy i po co wykonuje się takie badanie?

Redakcja, 28.01.2021, 21:11

Rezonans magnetyczny jest specjalistycznym badaniem, które pozwala uzyskać dokładny obraz narządów wewnętrznych. Z tego względu jest istotnym narzędziem diagnostycznym. Kiedy lekarze kierują pacjentów na rezonans magnetyczny i gdzie wykonać badanie?

← REKLAMA

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, określany również skrótem MRI (Magnetic Resonance Imaging), to nieinwazyjne badanie wewnętrznych struktur organizmu, w tym tkanek miękkich, mięśni, kości oraz układu nerwowego. Wykorzystuje pole magnetyczne o dużym natężeniu, które jest wytwarzane przez silny nadprzewodzący magnes. Pole magnetyczne pobudza protony w ciele pacjenta. Protony emitują fale, które są odbierane przez urządzenie, a następnie przetwarzane na obraz badanych narządów wewnętrznych. Ważne jest, aby sygnały wysyłane z ludzkiego ciała nie były zakłócane. Dlatego aparatura do wykonania badania MRI znajduje się w tzw. klatce Faradaya (metalowej osłonie, która chroni przed sygnałami elektromagnetycznymi z zewnątrz).

Rezonans magnetyczny może być wykonywany z podaniem kontrastu lub bez niego. Kontrast podaje się dożylnie w celu uzyskania bardziej szczegółowych obrazów badanych struktur organizmu.

Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Jedyną niedogodnością jest konieczność zachowania nieruchomej pozycji wewnątrz aparatu. Może być to uciążliwe dla osób cierpiących na klaustrofobię. Czasami konieczne jest podanie leków uspokajających, pod warunkiem, że nie wchodzą one w reakcje ze środkiem kontrastowym (jeśli jest wymagany).

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny wykonuje się w celu postawienia diagnozy lub monitorowania stanu pacjenta w trakcie choroby, np. przy nowotworach. Diagnostyka chorób jest jednak głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania.

Rezonans magnetyczny pozwala m.in.:

 • ocenić stan układu kostno-stawowego,
 • ocenić stan narządów miękkich,
 • ocenić stan jamy brzusznej,
 • zdiagnozować narządy otoczone przez struktury kostne, a przede wszystkim mózg i serce,
 • odkryć zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego,
 • zdiagnozować choroby układu krążenia,
 • rozpoznać i zdiagnozować wady wrodzone,
 • zdiagnozować choroby nowotworowe,
 • zdiagnozować stwardnienie rozsiane.

Gdzie wykonać badanie?

Rezonans magnetyczny jest badaniem specjalistycznym. Osoby, które chcą wykonać rezonans na NFZ, potrzebują skierowania od lekarza. Niestety, terminy oczekiwania na jego realizację mogą być dosyć długie. Aby ominąć kolejki, możemy wykonać badanie prywatnie. Gdzie zrobić rezonans magnetyczny?

Jeżeli chcemy wykonać badanie MRI w Łodzi, możemy skorzystać ze strony internetowej: https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/lodz. Tam znajdziemy listę placówek, które dysponują odpowiednią aparaturą i przeprowadzają rezonans magnetyczny. Porównamy również ceny i zapiszemy się na badanie, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Kto nie może wykonać rezonansu magnetycznego?

Nie każdy może wykonać badanie MRI. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są wszczepione w ciele pacjenta urządzenia elektroniczne i elektryczne, takie jak:

 • stymulatory serca,
 • implanty uszne,
 • pompy insulinowe,
 • neurostymulatory,
 • ferromagnetyczne klipsy naczyniowe,
 • ferromagnetyczne protezy stawowe,
 • metaliczne ciała obce w gałce ocznej,
 • zastawki serca (niektóre).

Aparat MRI może zakłócać ich pracę, przez co badanie będzie zagrażało zdrowiu i życiu pacjenta.

Istnieją również przeciwwskazania względne, takie jak metalowe endoprotezy, protezy i implanty stomatologiczne, jaskra oraz ciąża. Tutaj lekarz musi podjąć decyzję, czy badanie może zostać wykonane.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj