Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Mapa z nagrodą

Redakcja, 30.12.2020, 23:45

Stworzona w tym roku nowa interaktywna mapa Sieradza została narodzona w konkursie organizowanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

← REKLAMA

Konkurs dotyczył opracowanych w 2020 r. aplikacji lub serwisów internetowych, które w ciekawy i praktyczny sposób wykorzystują dane przestrzenne i usługi udostępniane przez GUGiK. Sieradzki serwis stworzony m.in. na podstawie lotniczych zdjęć ukośnych, dzięki czemu obiekty można obejrzeć nie tylko z góry, ale również z kilku stron w tym model 3D miasta, otrzymał II miejsce.

Aplikacja dostępna jest przez przeglądarki internetowe pod adresem sieradz.obliview.com. Link do nowej mapy znajduje się również w "Niezbędniku" znajdującym się na głównej stronie internetowej miasta.

- Udostępniamy mieszkańcom, przedsiębiorcom znacznie lepszą mapę Sieradza w porównaniu z google maps czy innymi geoportalami. Wartość informacyjna prezentowanych map przyda się z całą pewnością m.in. geodetom i architektom a pozostałe dane w tym trójwymiarowa chmura punktów z lotniczego skaningu laserowego będzie wykorzystywana w bieżącej pracy Urzędu Miasta - wyjaśniał we wrześniu Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Dzięki szczegółowym zdjęciom i danym, które znajdują się w serwisie można dokonywać pomiarów w poziomie i pionie oraz mierzyć powierzchnię a nawet sprawdzić, jak duży potencjał solarny posiadają dachy budynków w Sieradzu. Ta ostatnia funkcjonalność będzie możliwa dzięki analizie zacienienia i nasłonecznienia obiektów. Serwis wykorzystywany będzie przede wszystkim przez urzędników, jako pomoc w procesach planistycznych czy prowadzeniu inwestycji budowlanych.

Dzięki ukośnym zdjęciom oraz modelowi 3D można zobaczyć Sieradz z zupełnie innej perspektywy. - Ukośne ortofotomapy miast powstają poprzez wykonanie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych w czterech podstawowych kierunkach świata pod kątem około 45 stopni. Specjalistyczny zestaw kilku kamer jednocześnie wykonywał zdjęcia ukośne i pionowe. Dodatkowo cała powierzchnia terenu jak i budynki czy drzewa na nim się znajdujące zostały zeskanowane laserem. Samolot wykonujący nalot nad Sieradzem można było zobaczyć 23 kwietnia - mówił Piotr Ignaczewski z Urzędu Miejskiego.

W wyniku lotów prowadzonych nad Sieradzem wykonano około 15 tys. zdjęć z czego, aż 12 tys. to zdjęcia ukośne. Rozdzielczość przestrzenna tych zdjęć to 5 cm. Oznacza to, że każdy piksel zdjęcia jest w przybliżeniu kwadratem 5x5 cm reprezentującym rzeczywisty obraz terenu. Obszar objęty opracowaniem to ponad 51 km kwadratowych. - Sieradz jest pierwszym miastem, gdzie wykorzystujemy nową technologię publikacji wszystkich zebranych danych, czyli nie tylko zdjęć ukośnych ortofotomap czy modeli 3D, ale pierwszy raz publikujemy na przykład lotniczy scanning laserowy, czyli ogromną ilość punktów w 3D, posiadających współrzędne x, y, z - tłumaczył Witold Kuźnicki, z firmy MGGP Aero, która przygotowała aplikację.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj