Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Pieniądze na geotermię

Redakcja, 30.11.2020, 21:36

Ponad 31 mln zł wsparcia na budowę ciepłowni geotermalno-biomasowej przy ul. Zachodniej w Sieradzu! W Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Sieradzu podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji, która ma być gotowa do 2023 r.

← REKLAMA

Całkowite koszty inwestycji, która będzie realizowana przez sieradzką spółkę szacowane są na 65 mln zł, z czego ponad 31,6 mln zł pokryje dofinansowanie z NFOŚiGW. Przedsięwzięcie to zakłada wybudowanie nowego budynku przeznaczonego wyłącznie na urządzenia i technologię związaną z geotermią. Praca projektowanej ciepłowni opierać się będzie na eksploatacji wody termalnej za pomocą dubletu geotermalnego, tj. systemu dwuotworowego składającego się z otworu eksploatacyjnego (produkcyjnego) oraz zatłaczającego (chłonnego). Ciepłownia geotermalno-biomasowa służyć będzie jako centralne źródło ciepła produkowanego z ciepła geotermalnego. Wspomniany otwór zatłaczający miałby zostać dowiercony w pobliżu istniejącego już odwiertu Sieradz GT-1, który powstał w 2018 r. Jego głębokość ma wynosić ponad 1500 m. Celem planowanej inwestycji jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi oraz poprawę efektywności wykorzystania infrastruktury sieci ciepłowniczej. Wykorzystanie lokalnie dostępnego źródła energii bezpośrednio wpisuje się w szereg polityk sektorowych Polski oraz Unii Europejskiej.

Pod umową o dofinansowanie podpisy złożyli Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Dariusz Sucherski, prezes PEC. - Odnawialne źródła energii, to jak wiadomo, wymóg zarówno unijny, jak i nasz krajowy. Takie inicjatywy, jak ta sieradzka, są dla nas bardzo cenne i chcemy je wspierać. Miasto Sieradz podeszło do tematu bardzo rzeczowo i profesjonalnie, i dzięki temu mamy teraz możliwość realizacji kolejnego etapu, po wykonaniu próbnego odwiertu, czyli uciepłowienia geotermalnego Sieradza. Geotermia to bez wątpliwe najlepsze źródło odnawialnej energii, jakie funkcjonuje w naszych warunkach klimatycznych. Nie ma żadnej szkodliwej emisji, nie generuje żadnych odpadów, jest całkowicie bezpieczne i nie jest kontrowersyjne społecznie. Nasza rola, jako Funduszu jest taka, by takie inicjatywy wspierać - mówi Artur Michalski.

- W historii przedsiębiorstwa jest to pierwsza taka inwestycja, realizowana na taką skalę. Wiążemy z nią ogromne nadzieje - przyznaje prezes sieradzkiej spółki.

W spotkaniu udział wzięli również: Paweł Osiewała, prezydent Sieradza; Rafał Matysiak, zastępca prezydenta Sieradza oraz Krzysztof Ciebiada, poseł na Sejm w poprzedniej kadencji, który od początku wspierał sieradzkie starania o geotermię. - To wyjątkowa chwila. Podpisujemy umowę na sfinansowanie ogromnego przedsięwzięcia, które będzie miało wpływ na życie mieszkańców Sieradza i na jakość powietrza w naszym mieście. 32 mln zł dofinansowania to są naprawdę ogromne pieniądze dla naszego miasta - wyjaśnia Paweł Osiewała.

Budowa ciepłowni geotermalno-biomasowej połączona jest z realizacją modułu kogeneracyjnego. Koszty budowy modułu szacowane są na 4 mln zł z czego blisko 1,3 mln zł pokryje dofinansowanie z POIS. W tym przypadku gotowa jest już dokumentacja projektowa oraz pozwolenie budowlane. Moc modułu kogeneracyjnego ma wynosić 0,9 MWe (energia elektryczna) i 1,1 MWt (energia cieplna). Ta sama firma będzie również przygotowywać projekt budowlany dotyczący ciepłowni.

- Realizacja obu projektów, to ograniczenie zużycia węgla. Moc ciepłowni wynosić ma 20 MW. Warto również podkreślić, że w przypadku realizacji wszystkich projektów, modułowość inwestycji (gaz, biomasa, geotermia) pozwoli wykorzystywać każdy z modułów niezależnie od pozostałych - tłumaczy prezydent.

Całość inwestycji ma być gotowa najpóźniej do końca 2023 r.

Fot. UM Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj