Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Przyszłość należy do informatyków

Redakcja, 25.06.2020, 18:17

Jednym z najczęstszych wyborów kierunku studiów przez tegorocznych będzie informatyka. Co sprawia, że z roku na rok kierunek ten staje się coraz bardziej popularny?

← REKLAMA

Informatyk - kto to?

Informatyk, tak jak lekarz, jest pojęciem bardzo pojemnym. Liczba profesji kryjąca się pod tym pojęciem jest ogromna. Wśród nich będzie między innymi sprzętowiec zajmujący się projektowaniem czy serwisowaniem komputerów, sieciowiec tworzący sieci komputerowe, grafik komputerowy czy specjalista od bezpieczeństwa informacji.

Jednak najbardziej pożądaną grupą na rynku pracy są programiści budujący wszelkie aplikacje. Programowanie to kompetencje przyszłości, budujące w sposób dynamiczny gospodarkę kraju oraz podnoszące jego innowacyjność. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele polskiego rządu zachęcają maturzystów do studiowania właśnie kierunków informatycznych.

- Nauka programowania to dobry pomysł nie tylko ze względu na dynamicznie zmieniający się rynek pracy, który jest otwarty na różnego rodzaju specjalistów IT. Kompetencje, które zdobywamy ucząc się programowania, to w dużej mierze takie umiejętności, które przydadzą się nie tylko na rynku pracy, ale i w codziennym życiu - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Życie w wielkim mieście?

Błędnym myśleniem jest, że ukończenie studiów informatycznych pociąga konieczność szukania pracy w dużych ośrodkach miejskich, gdzie - rzecz jasna - najwięcej jest firm technologicznych. Wpisując w dowolnej wyszukiwarce słowa Praca Sieradz coraz częściej można znaleźć oferty pracy dla firm na stanowisku programisty, testera oprogramowania czy administratora danych.

Z każdym rokiem sytuacja będzie się polepszać, bowiem niemal żadna gałąź przemysłu nie ucieknie od cyfryzacji. Absolwenci studiów informatycznych będą także zakładać własne firmy, by móc wspomagać lokalne przedsiębiorstwa w kroczeniu poprzez cyfrowy świat.

Kobiety do komputerów

Coraz rzadziej spotykanym przesądem jest myślenie, że kierunki techniczne przeznaczone są głównie dla mężczyzn. Każdego roku dyplom ukończenia kierunków informatycznych uzyskuje coraz więcej kobiet, uczelnie techniczne wręcz zachęcają panie do podjęcia nauki właśnie u nich.

- Rosnąca liczba informatyczek to efekt zwiększającej się świadomości atrakcyjności, również dla kobiet, kształcenia na kierunkach informatycznych i wykonywania zawodów związanych z IT - podkreślają dla Polskiej Agencji Prasowej autorzy specjalnego raportu "Kobiety na politechnikach 2019" z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Fot. Wikipedia

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj