Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

ZPWP po nowemu

Redakcja, 17.06.2020, 19:49

Od 1 września 2020 roku Młodzieżowy Dom Kultury i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy staną się częścią Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu. Do tej pory obie te placówki tworzyły Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu.

← REKLAMA

CEZ jest placówką składającą się z Centrum Kształcenia Zawodowego i Centrum Kształcenia Ustawicznego. W ramach CEZ funkcjonuje też od wielu lat Sieradzki Uniwersytet Trzeciego Wieku, w ramach którego działają liczne koła zainteresowań dla osób dorosłych. Od września CEZ przejmie kolejną sferę działalności pozaszkolnej - MDK i MOS, działające dotychczas pod szyldem ZPWP. Za zmianą przemawiają trzy główne argumenty.

Po pierwsze - baza lokalowa budynku ZPWP, która nie jest dostatecznie wykorzystana. Zajęcia pozaszkolne odbywają się popołudniami i przez większą część dnia obiekt stoi pusty. Przejęcie go przez CEZ pozwoli zaadaptować go na potrzeby nauki szkolnej. Mogłyby się tam odbywać zajęcia zawodowe (np. fryzjerskie lub elektrotechniczne) m.in. uczniów powoływanej właśnie branżowej szkoły II stopnia. W żaden sposób nie zakłóci to zajęć pozalekcyjnych.

Po drugie - stan techniczny siedziby MDK i MOS. Gołym okiem widać, że budynek przy ul. Tysiąclecia 3 wymaga remontu. Oprócz tego, że CEZ ma możliwość pozyskania na ten cel funduszy zewnętrznych, to sporo prac może wykonać we własnym zakresie (w placówce tej pracują instruktorzy budowlani, którzy kształcą przyszłych budowlańców). Będzie więc taniej.

Po trzecie - pod koniec maja 2020 r. dotychczasowa dyrektor ZPWP Zdzisława Budka złożyła rezygnację i od 1 września placówka pozostanie bez kierownictwa.

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem oświatowym, włączenie placówek oświatowych w struktury innego zespołu placówek wymaga rozwiązania pierwszego zespołu. Dlatego nie da się uniknąć takich słów, jak "rozwiązanie" czy "włączenie" nie jest to jednak równoznaczne z likwidacją. Nic bowiem nie jest likwidowane. - Rozwiązanie ZPWP ma tylko charakter formalny, administracyjny, a nie rzeczywisty. Obie placówki wchodzące w jego skład, czyli MDK i MOS, pozostaną i dalej będą pełniły misję wychowywania dzieci i młodzieży przez twórczą pracę, dokładnie tak jak do tej pory, tyle tylko, że pod nowym szyldem - wyjaśnia wicestarosta sieradzki Kazimiera Gotkowicz.

Ten nowy szyld - CEZ - zajmuje się kształceniem zawodowym uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu sieradzkiego. W jego interesie leży możliwie najwcześniejsze zainteresowanie młodych ludzi nauką, techniką i zawodami, w których kształci (a jest ich ponad 40). Niewykluczone więc, że w MDK znów zacznie działać zamknięta wiele lat temu pracownia modelarska, a w jego ofercie znajdą się zajęcia oparte na grafice komputerowej i elektrotechnice. Dla dyrektora CEZ Grzegorza Gajdy będzie to w jakimś sensie powrót do źródeł, bo swego czasu sam był uczestnikiem zajęć pozaszkolnych MDK, właśnie w pracowni modelarskiej.

MDK i MOS nie są pierwszym placówkami oświatowymi, przejętymi przez CEZ. Cztery lata temu wchłonął on również zagrożone likwidacją Centrum Kształcenia Ustawicznego. Należy podkreślić, że CKU funkcjonuje znakomicie i systematycznie powiększa swoją ofertę dla uczniów i słuchaczy.

Fot. Powiat Sieradzki/T.O.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj