Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Czy przydomowa oczyszczalnia jest eko?

Redakcja, 24.04.2020, 01:08

Tam, gdzie nie ma dostępu do zbiorczej kanalizacji sanitarnej, trzeba korzystać z innych sposobów, by poradzić sobie ze ściekami. Dawniej głównym rozwiązaniem było szambo - obecnie są nowocześniejsze sposoby, a jednym z lepszych jest przydomowa biologiczna oczyszczalnia. Można zadać sobie jednak pytanie: czy rzeczywiście jest ekologiczna?

← REKLAMA

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków nowej generacji

W przeszłości nie było wyboru w obszarze odprowadzania ścieków. Dostępne było tylko szambo, co ani nie było specjalnie wydajne, ani komfortowe w użytkowaniu. Te czasy na szczęście już minęły i obecnie, planując przydomową oczyszczalnię, możemy wybrać coś nowoczesnego i w pełni ekologicznego.

Oczyszczalnia - w przeciwieństwie do szamba, które jedynie odbierało i przetrzymywało ścieki - przetwarza zanieczyszczenia, co w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko. Po procesie oczyszczania woda (zgodnie z przepisami) może zostać odprowadzona do ziemi, rowu lub zbiornika wodnego. Co równie ważne - nie ma przeszkód, by wykorzystać ją ponownie, na przykład do podlewania roślin w ogrodzie.

Oczyszczalnia biologiczna czy ekologiczna? Czy mowa o tym samym?

Planując zakup przydomowej oczyszczalni ścieków, zastanawiamy się nad różnicami między biologiczną oraz ekologiczną instalacją. Jak się przedstawiają? Żeby się tego dowiedzieć, powinniśmy poznać zasadę działania każdej z nich.

W biologicznej wytwarzane ścieki surowe trafiają do osadnika wstępnego (gnilnego), a tam zostają poddane działaniu bakterii beztlenowych. Ich głównym zadaniem jest rozłożenie tych odpadów. W dalszej kolejności proces oczyszczania zachodzi już wyłącznie w komorach tlenowych, poprzez napowietrzenie złoża biologicznego. Dobrej jakości oczyszczalnie nie wymagają stosowania dodatkowych bakterii w celu poprawienia ich pracy, dizęki temu koszt eksploatacji zmniejsza się o około 150 zł rocznie.

Ekologiczna oczyszczalnia przydomowa działa dość podobnie, lecz zwraca uwagę to, że proces oczyszczania tlenowego i beztlenowego odbywa się w oddzielnych miejscach - w osadniku gnilnym i drenażu rozsączającym. Nieprzypadkowo tego rodzaju oczyszczalnie określane są jako drenażowe. Ich dużą wadą jest to, że w przeciwieństwie do oczyszczalni biologicznych, nie pozwalają pozyskać wody, którą - jak wspomnieliśmy wcześniej - można używać w celach gospodarczych, porządkowych itp. A także zapychają drenaże, zmuszając użytkownika do wymiany instalacji po ok. 5 latach!

Jaką przydomową oczyszczalnię ścieków wybrać?

Lepszym rozwiązaniem jest zakup biologicznej oczyszczalni ścieków, która jest "eko" w pełnym znaczeniu tego słowa i praktycznie dostępna dla każdego, ponieważ można ją montować nawet na niewielkich powierzchniach oraz trudnych gruntach. Z ekologiczną jest tu taki problem, że nie tylko wymaga sporo miejsca (nadaje się tylko do dużych działek o gruntach łatwo przepuszczalnych), ale też nie można kontrolować jej pracy. Warto również pamiętać o dodatkowych utrudnieniach, między innymi niezbędna jest instalacja rur drenujących.

Fot. Materiał Partnera/WP

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj