Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Remont dachu - zasady, których warto przestrzegać

Redakcja, 24.04.2020, 01:05

Aby remont dachu zakończył się sukcesem, niezbędne jest nie tylko dokładne zaplanowanie prac, ale również przestrzeganie określonych zasad. O jakie zasady chodzi? Podpowiadamy.

← REKLAMA

Remont dachu może przybierać różne formy — począwszy od naprawy pojedynczych niewielkich pęknięć i purchli, poprzez przebudowanie czy nadbudowanie struktury aż po zerwanie aktualnego i założenie nowego pokrycia. O czym koniecznie trzeba pamiętać, remontując dach?

Samodzielnie? Tak, ale…

Wiele osób zastanawia się, czy dach warto wyremontować samodzielnie. Na to pytanie trudno jednak odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem skali uszkodzeń oraz od wiedzy i doświadczenia osoby remontującej. Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałeś prac remontowych i budowlanych, samodzielny remont dachu może Cię przerosnąć. Taka czynność wymaga bowiem naprawdę szerokiej wiedzy na temat zasad, bezpieczeństwa oraz materiałów budowlanych.
Aby uniknąć frustracji i dodatkowych kosztów, warto zlecić zmianę pokrycia profesjonalistom. Zanim wybierzesz wykonawcę, przeanalizuj oferty okolicznych film, sprawdź opinie na ich temat i porównaj ceny.

Zacznij od więźby

Choć może się wydawać, że wykonanie pokrycia dachu to najważniejszy element remontu, to tylko pozory. Ułożenie nowej dachówki jest jedynie zwieńczeniem całego procesu. Pierwszym elementem prac powinna być ocena stanu więźby dachowej, czyli szkieletu dachu. To właśnie więźba przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na konstrukcję nośnych ścian budynku. Zagrzybiona i wilgotna może zachwiać bezpieczeństwem całej konstrukcji. W zależności od jej stanu więźbę można wzmocnić (np. przez dodanie nowych krokwi czy wykorzystanie dodatkowych podpór) lub wymienić na nową.

Sprawdź izolację i zabezpiecz komin

Przed nałożeniem nowego pokrycia niezbędne jest także sprawdzenie stanu warstwy izolacyjnej. Jeśli przeoczysz pęknięcia membran czy folii, do wnętrza dostanie się wilgoć. Przyczyną nadmiernego zawilgotnienia może być także niewłaściwie zabezpieczone lub uszkodzone okolice komina. Planując prace, warto przyjrzeć się zwłaszcza obróbkom blacharskim. Jeśli rzeczywiście będą uszkodzone, niezbędne będzie ich zabezpieczenie lub wymiana.

Rozważ połączenie wymiany pokrycia z innymi pracami

Remont dachu to świetna okazja, by przy okazji wykonać także inne prace — mniej pilne i ważne, ale jednak — do zrobienia. Jedną z nich jest np. docieplenie poddasza. W zależności od stanu poddasza oraz jego aktualnej eksploatacji możesz docieplić wnętrze jedynie od zewnątrz lub także od wewnątrz. Pamiętaj jednak — jeśli zdecydujesz się na zewnętrzne docieplenie, grubość połaci wzrośnie. Z tego powodu konieczne będzie użycie niestandardowych produktów oraz zastosowanie nietypowych rozwiązań, szczególnie przy wykończaniu kalenic, narożników i okapów dachowych.

Sprawdź niezbędne formalności

W zależności od rodzaju i umiejscowienia budynku oraz skali prac, jakie planujesz wykonać, remont dachu może wymagać spełnienia określonych formalności.
Zgodnie z prawną definicją remont to roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego obiektu budowlanego, przy których dopuszcza się zastosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto pierwotnie. Łatanie dziur i purchli oraz wymiana pokrycia, mająca na celu przywrócenie dachowi pierwotnej funkcjonalności w myśl prawa będzie więc właśnie remontem.

  • Jeśli wymieniasz dach w wolnostojącym domu jednorodzinnym, umiejscowionym na posesji w taki sposób, że nie ogranicza zabudowy sąsiednich posesji (co najmniej 3 m od granicy działki dla zwróconych ku granicy ścian bez okien i drzwi albo 4 m dla ścian z oknami lub drzwiami), nie musisz zgłaszać remontu ani starać się o żadne pozwolenia.
  • Jeśli dom znajduje się bezpośrednio przy granicy działki (dotyczy to zwłaszcza bliźniaków i budynków w zabudowie szeregowej). Zgodnie z prawem, remont dachu w takich budynkach wymaga zgłoszenia w w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa (lub urzędu miasta na prawach powiatu).
  • Jeśli budynek znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, przed wykonaniem remontu musisz otrzymać pozwolenie wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wszelkie prace, bez względu na ich zakres musisz także zgłosić.

Zgłoszenie musisz dokonać na specjalnym formularzu (znajdziesz go na stronie urzędu), co najmniej 21 dni przed planowanym terminem wykonania robót.

Ważne: 3 marca 2020 prezydent podpisał ustawę z dn. 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowlanym. Zgodnie jej zapisami formalności wynikające z remontu dachu zostaną ograniczone. Nowe prawo wejdzie w życie jednak dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Jeśli planujesz wykonanie remontu w niedalekiej przyszłości, będą obowiązywać Cię jeszcze aktualne zasady.

Pamiętaj o detalach

Remontując dach, nie zapomnij o kilku ważnych detalach:

  • zabezpiecz okoliczny teren przed ewentualnymi uszkodzeniami,
  • zamów kontener lub ciężarówkę, która wywozie stare pokrycie i wszelkie pozostałości po remoncie,
  • kup grubą foliową plandekę, która ochroni konstrukcję dachu przed opadami atmosferycznymi.

Źródło: http://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego

Fot. LH

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj