Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

1705 ton węgla mniej

Redakcja, 13.11.2019, 21:28

1705 ton węgla wyeliminowanych ze spalania i 343 zlikwidowanych nieekologicznych źródeł ogrzewania - to efekty Programu Ograniczania Niskiej Emisji na terenie Sieradza.

← REKLAMA

Od 2016 r. sieradzki magistrat przeprowadził dwie edycje wspomnianego programu. Pierwsza z nich realizowana była w latach 2016-18. Przez ten czas zlikwidowano łącznie 218 nieekologicznych źródeł ciepła i wymieniono je na 181 nowych spełniających wymagania środowiskowe. 62 proc. osób, które zdecydowały się powiedzieć "żegnaj" staremu piecowi, postawiło na podłączenie się do sieci gazowej. Sporo mieszkańców wybrało ogrzewanie olejowe, elektryczne, pompę ciepła lub przyłączyła się do sieci PEC.

Dzięki temu w wyniku realizacji inwestycji wyeliminowane zostało ze spalania na terenie Sieradza ponad 1080 ton węgla. Oznacza to zmniejszenie emisji benzoapirenu o 99,72%, a pyłów PM10 i PM2,5 o 95% w porównaniu do 2015 r. W latach 2018-19, gdy prowadzona była druga edycja programu, udało się wymienić 125 nieekologicznych źródeł ogrzewania. Ponownie, większość z mieszkańców uczestniczących w programie postawiła na przyłączenie się do sieci gazowej (60 proc.) oraz ogrzewanie olejowe, elektryczne, pompę ciepła i sieć PEC.

W ciągu ostatnich dwóch lat zniknęło z terenu Sieradza ponad 625 ton węgla! To oznacza, we wdychanym przez nas powietrzu jest mniej szkodliwych pyłów. Tylko emisja benzoapirenu zmniejszyła się o 99,76%, a pyłów PM10 i PM2,5 o 95% w porównaniu do poprzedniego roku, w którym mieszkańcy używali nieekologicznych kotłów na węgiel.

Warto przypomnieć, że każdy z mieszkańców uczestniczących w programie, mógł liczyć na dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (za pośrednictwem Urzędu Miasta w Sieradzu) nawet do 50 proc. kosztów, a osoby które skorzystały z podłączenia do sieci PEC, otrzymały dodatkowe dofinansowanie z budżetu Miasta, co łącznie stanowiło nawet 80 proc. wszystkich kosztów.

Choć program zakończył się, to wciąż można się starać o dotacje na wymianę pieców, tym razem z programu Czyste Powietrze. W Urzędzie Miasta Sieradz został uruchomiony punkt Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze". Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta Sieradz - II piętro, pokój 47, tel. (43) 826 61 47, e-mail: czystepowietrzemałpasieradz.eu oraz w zakładce "Czyste Powietrze" na stronie Miasta.

Fot. UM Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj