Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Faktoring - stała pozycja w menu narzędzi finansowych w branży HoReCa

Redakcja, 26.07.2019, 17:48

Branża gastronomiczna to jedyny kanał sprzedaży produktów FMCG, który w 2017 roku odnotował wzrost. Co więcej, zmiana nawyków konsumenckich, mimo licznych problemów przed jakimi stanęły firmy z sektora HoReCa, daje powody do optymizmu. Jeśli przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i hotelarskiej chcą jednak skorzystać z potencjalnych możliwości jakie niesie ze sobą tendencja wzrostowa, niezbędne jest utrzymanie przez nich płynności finansowej. W tym kontekście nie dziwi nikogo rosnąca popularność faktoringu, który jest obecnie najszybszym i najprostszym sposobem na zatory płatnicze i gwarancję stabilizacji finansowej.

← REKLAMA

Nie ulega wątpliwości, że branża gastronomiczna i hotelarska mają swoje problemy. Rosnąca konkurencja (zarówno sieciowa, jak i niesieciowa), rosnące koszty prowadzenia działalności w tym wysokie czynsze oraz brak wykwalifikowanych pracowników, a przede wszystkim wysokie koszty ich zatrudnienia, to smutna codzienność działalności wielu restauracji, barów i hoteli oraz firm ich obsługujących. Jednocześnie, działający w tym sektorze przedsiębiorcy mają powody do optymizmu. Wzorce konsumpcyjne Polaków cały czas się zmieniają. Coraz więcej z nas korzysta na co dzień z lokali gastronomicznych, coraz częściej wypoczywamy w rodzimych ośrodkach czy hotelach SPA - i to niekoniecznie tych najtańszych, gdyż jak pokazują badania, nie tylko coraz częściej jemy i śpimy "poza domem", ale również coraz więcej pieniędzy jesteśmy chętni przeznaczyć na tego rodzaju rozrywkę. Tendencja wzrostowa w branży dotyczy również jeszcze jednego czynnika - coraz więcej firm z sektora HoReCa, szczególnie mniejszych dostawców działających w B2B, korzysta w swojej działalności z faktoringu. Jak się okazuje, w 2017 roku aż 24% wszystkich firm korzystających z faktoringu, to firmy z branży.

Skąd bierze się popularność faktoringu w branży HoReCa i kto może z niego skorzystać?

W gastronomii model zaopatrzenia od lat jest ten sam. Głównym typem dostawców są małe firmy i hurtownie dowożące towary do lokali. To właśnie one, by nie stracić swoich klientów oczekujących preferencyjnych modeli dostawy, muszą bardzo często godzić się na wystawianie faktur z długimi terminami płatności. Z tym samym problemem borykają się firmy dostarczające towary i usługi dla dużych hoteli. - Z niektórymi restauracjami rozliczamy się w terminie 30 dni, z innymi 60, a z jeszcze innymi dopiero po 90 dniach. Wszyscy jednak oczekują stałych i terminowych dostaw, które w tej branży są podstawą relacji biznesowej. Jeśli nie zawodzisz i dostarczasz dobrej jakości towar na czas, jesteś w grze. Jeśli jednak odmówisz przyjęcia zlecenia raz czy drugi bo nie masz pieniędzy na jego realizację, wypadasz, a Twoje miejsce zajmuje następny w kolejce. Konkurencja nie śpi, a nikt nie może pozwolić sobie na wpadki - opowiada Pan Marek, właściciel firmy zajmującej się dostawą ryb i owoców morza do restauracji na terenie całej Warszawy. - Nikogo nie obchodzi, że w dalszym ciągu czekam na zapłatę za wykonane już dawno dostawy. Pytanie brzmi tylko, czy towar będzie na czas i muszę go dostarczyć jeśli chcę utrzymać swoją firmę na rynku. Dlatego płynność finansowa to na ten moment podstawa mojej działalności - dodaje.

Jak się okazuje, wysoka jakość nie dotyczy już jedynie jakości składników spożywczych dostarczanych do lokali gastronomicznych czy restauracji hotelowych. Wysokiej jakości oczekuje się również w sposobie prowadzenia biznesu, a tą pomoże zapewnić faktoring. W jaki sposób faktoring wpływa na relacje biznesowe i sposób prowadzenia działalności B2B?

Faktoring - usługa polegająca na wypłaceniu przez Faktora pieniędzy należnych firmie (Faktorantowi) z tytułu wykonanych usług czy dostarczonych towarów, przed terminem wymagalności danej faktury, a nawet już w 24h od momentu jej wystawienia, to usługa zapewniająca bieżące środki finansowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego biznesu. Na zapewnienie sobie płynności finansowej w ten sposób mogą sobie obecnie pozwolić już wszyscy przedsiębiorcy i to zarówno ci z sektora MŚP, jak i ci prowadzący Jednoosobową Działalność Gospodarczą. Faktoring to bowiem szeroko dostępna, nowoczesna i łatwa usługa, która dostępna jest teraz nawet online. Za niewielką prowizję, prężnie rozwijające się biznesy i stojący na ich czele przedsiębiorcy oraz dyrektorzy finansowi, zgrabnie wykorzystują możliwości, jakie otwiera im natychmiastowy dostęp do przysługujących im w ramach należności pieniędzy. Co więcej, dzięki oferowaniu kontrahentom wydłużonych terminów płatności lub możliwości przerzucenia na faktora całego ryzyka związanego z potencjalną niewypłacalnością kontrahenta, faktoring pozwala na podniesienie jakości współpracy biznesowej, zachowanie wzorowych relacji i stworzenie istotnej przewagi konkurencyjnej.

JAKIE KORZYŚCI NIESIE FAKTORING DLA BRANŻY HORECA?

- Faktoring pozwala na łatwe kontrolowanie płynności finansowej, szczególnie w branży takiej jak branża HoReCa, w której długie terminy płatności są standardem. Jeśli moment, w którym zleceniodawca płaci Ci za wystawioną przez Ciebie fakturę nie jest tym samym momentem, w którym musisz ponieść koszty swojej działalności i wpadasz w pułapkę zatoru płatniczego, to właśnie faktoring rozwiązuje problem braku środków na finansowanie bieżącej działalności Twojej firmy - tłumaczy Magdalena Sikorska-Okuniewska, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Mobilnej. - Dodatkowo, jeśli długie terminy płatności mogą skłonić Twoich klientów do zaoferowania Ci większych rabatów, możesz dodatkowo zarobić, mimo konieczności zapłacenia swojemu Faktorowi prowizji od sfinansowanej faktury. Obniżone koszty prowadzenia działalności i faktoring, który zapewnia płynność finansową bez obniżania zdolności kredytowej, to rozwiązanie idealne dla firm działających w B2B i szukających transparentnych, szybkich i łatwych form finansowania swojej działalności - dodaje.

- W czasie jednej z konferencji branżowych, faktoring poleciła mi koleżanka, która dostarcza ekologiczne warzywa do restauracji i lokali w Radomiu. To ona wyjaśniła mi jak to działa i dała mi telefon do swojego opiekuna - opowiada Pani Ewa, zajmująca się dostawami produktów spożywczych pochodzących z Włoch. - Ludzie kochają włoską kuchnię i często odwiedzają restauracje serwujące tego typu dania, więc zleceń przybywa, ale terminy płatności faktur pozostają bezlitosne. Gdybym z realizacją kolejnych zleceń, czekała na płatności za wystawione już przeze mnie faktury, nie dotrzymałabym terminów, co wiązałoby się z utratą moich Klientów. Na to nie mogę sobie pozwolić. Odkąd mam faktoring w abonamencie od Idea Money, mam pieniądze na bieżące wydatki i choć cenię sobie komfort stałej, miesięcznej opłaty, jeszcze bardziej cieszy mnie spokój i bezpieczeństwo mojej firmy - dodaje.

- Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, którzy zgłaszają się do nas w poszukiwaniu nowych form finansowania swojej działalności, doskonale wiedzą, że w sektorze HoReCa najbardziej liczy się wizerunek godnego zaufania, rzetelnego dostawcy, który jest otwarty na niestandardowe zlecenia i nagłe potrzeby swoich odbiorców - opowiada Magdalena Sikorska-Okuniewska. - Taki wizerunek, zapewnia im faktoring, a jego popularność w branży rośnie praktycznie z dnia na dzień. Klientom podoba się również łatwość z jaką korzystać mogą z usługi. Zrobienie zdjęcia dopiero co wystawionej fakturze i dodanie jej do systemu przez telefon z pieniędzmi na koncie w 24h, to luksus, na którzy mogą sobie teraz pozwolić nawet ci najmniejsi - dodaje.

Faktoring w branży gastronomicznej i hotelarstwie to nie tylko coraz popularniejsza forma finansowania działalności, ale przede wszystkim okazja do rozwoju biznesu, dzięki gwarancji finansowej stabilizacji, a co za tym idzie możliwości przyjmowania nowych zleceń czy podejmowania nowych inwestycji.

Jesteś zainteresowany szybszą zamianą faktur na pieniądze? Wystarczy, że zadzwonisz pod numer tel. 785 934 574 lub napiszesz na marcin.czarskimałpaideamoney.pl. Z przyjemnością przybliżymy Ci korzyści płynące z faktoringu i wspólnie dobierzemy ofertę dla Twojej firmy.

Fot. Materiał Partnera / IdeaMoney

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj