Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Jak urządzić biuro we własnym domu?

Redakcja, 23.04.2019, 02:41

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bardzo wygodnym rozwiązaniem umożliwiającym pracę w zaciszu swojego domu. Mimo że w takim przypadku biuro możemy przenosić wedle swoich upodobań z jednego pokoju do drugiego, to jednak warto przemyśleć kwestię stworzenia siedziby z prawdziwego zdarzenia.

← REKLAMA

Posiadanie biura świadczy o profesjonalnym podejściu do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dlatego bardzo ważne jest wydzielenie do tego celu chociaż jednego pomieszczenia i wyposażenie go w odpowiednie meble i sprzęty. Tak wyposażone biuro nie tylko będzie pomagać nam w wykonywaniu pracy, ale także w zadbaniu o własne zdrowie.

Właściwa ergonomia na stanowisku pracy

Przeprowadzone w 2015 roku badanie Ergotest wykazało, że zaledwie 2% stanowisk pracy spełnia wszystkie wymogi ergonomii, 46% zapewnia ergonomię na właściwym poziomie tylko częściowo, natomiast prawie 52% stanowisk nie ma z nią praktycznie nic wspólnego. Są to bardzo niepokojące dane, które ukazują, jak bardzo ta ważna kwestia jest pomijana. Nieodpowiednie dostosowanie miejsca pracy do potrzeb danego pracownika może prowadzić do wielu dolegliwości, a w przyszłości - nawet do poważnych schorzeń. Na ich skutek podwładni stają się mniej efektywni, ponieważ doskwierający im ból przeszkadza w koncentracji i może wzmagać rozdrażnienie.

Dlatego właśnie, przygotowując dla siebie biuro w domowym zaciszu, należy pamiętać o dobraniu wszystkich mebli i sprzętów zgodnie z zasadami ergonomii. Kilka godzin dziennie spędzonych przed komputerem musi przebiegać w odpowiednich, przede wszystkim wygodnych warunkach. Wykonując swoją pracę w domu, mamy dowolność w robieniu sobie przerw. Warto pamiętać, aby taka pauza odbywała się co godzinę. Dzięki temu możemy rozprostować kości i się dotlenić, a nasze oczy otrzymają zasłużony odpoczynek.

Jak dobrać odpowiednie meble do swojego biura?

Po wybraniu konkretnego pomieszczenia przyszedł czas na meble. Jednak zakup regulowanego w kilku miejscach fotela to zdecydowanie za mało, jeśli biurko nie będzie do niego dostosowane. Z tego powodu dobrze jest zaopatrzyć się w model wyposażony w regulację wysokości blatu oraz wysuwaną półkę na klawiaturę i mysz - takie meble oferuje np. firma AJ Produkty. Natomiast nasz fotel - oprócz standardowej regulacji wysokości siedziska - powinien mieć możliwość ustawiania podłokietników w kilku zakresach oraz podparcia na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dzięki takim właściwościom cały zestaw można dopasować do wzrostu każdego człowieka. Dla zwiększenia wygody można zakupić podnóżek, który dodatkowo odciąży nogi podczas pracy. Aby nie męczyć nadmiernie wzroku, należy zaopatrzyć się w lampkę biurkową wyposażoną w regulację natężenia światła.

W profesjonalnie zaopatrzonym biurze musi znajdować się co najmniej jedna szafa na dokumenty oraz mniejszy kontenerek, który można umieścić pod biurkiem. Powinien on posiadać jedną szufladę zamykaną na kluczyk z przeznaczeniem na faktury oraz ważniejsze dokumenty. Dla potencjalnych klientów, którzy zjawią się w naszym biurze, warto jest ustawić stolik kawowy oraz fotele bądź wygodną otomanę czy sofę, aby mogli się oni rozgościć i wygodnie poczekać.

Małe dodatki mają duże znaczenie

Dla zwiększenia komfortu pracy możemy zamocować na biurku podporę przedramienia, która odciąży ręce podczas pracy. Aby zyskać dodatkowe miejsce na blacie, na którym będziemy mogli ustawić tacę na dokumenty i inne akcesoria biurowe, należy zaopatrzyć się w regulowane ramię na monitor, za pomocą którego ustawimy ekran idealnie na wysokości wzroku. Jeśli na podłodze w naszym biurze znajdują się panele, to warto jest je dodatkowo zabezpieczyć ochronną matą, którą układa pod fotelem.

Właściwie przygotowane stanowisko pracy jest bardzo ważne, jeśli chcemy efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Nawet przygotowując biuro we własnym domu, należy pamiętać o podstawach, które nie tylko sprawią, że nasza siedziba będzie dobrze się prezentować, ale również sami będziemy czuli się w niej dobrze i komfortowo.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj