Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Odwiert rozpoczęty!

Redakcja, 18.06.2018, 01:56

Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

W poniedziałek 11 czerwca w okolicach sieradzkiej elektrociepłowni oficjalnie ruszyły prace, których celem jest zbadanie zasobu wód geotermalnych pod Sieradzem.

← REKLAMA

Jak wyjaśnia Wiesław Dębek z firmy G-Drilling, świder, który rozpoczął pracę ma średnicę 23 cale. - Wiercimy nim do głębokości 60 metrów, cementujemy i zmniejszamy średnicę na 475 mm do 400 metrów. Ostatni odcinek wiercimy świdrem 244,5 mm. Na głębokości docelowej 1475 metrów będą znajdowały się filtry. Planowana wydajność to 100-150 metrów sześciennych na godzinę, mineralizacja na poziomie 120 gramów na decymetr sześcienny, a temperatura 60-65 stopni - tłumaczy.

Praca odbywają się 24 godziny na dobę, w dwóch zmianach. - Wieża ma wysokość 37 metrów, udźwig na haku 160 ton i dwa silniki po 550 KM. Z ogromnymi emocjami podchodzę do tego spotkania, to jest wielki dzień dla Sieradza. Od idei, która urodziła się w 2016 roku do dziś minęło sporo czasu, ale Sieradz dostał tę ogromną szansę. Przed naszym miastem otwierają się nowe możliwości i morze możliwości wykorzystywania tego, co kryje nasza planeta. Po uzyskaniu danych z odwiertu w październiku, będziemy wiedzieli czy to dobro możemy wykorzystywać też w celach leczniczych i turystycznych. Mam nadzieję, że Sieradz przez najbliższe dekady będzie się rozwijał w oparciu również o geotermię - mówił prezydent Paweł Osiewała.

Wartość prac wyniesie blisko 13 mln zł, większość z tej kwoty pozyskana została przez Urząd Miasta Sieradza ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu pn. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, nazwa zadania "Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie miasta Sieradza".

Przypomnijmy - pod koniec 2017 roku NFOŚiGW, ramach programu "Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, nazwa zadania - Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie miasta Sieradza", przyznał Miastu Sieradz dotację na odwiert geotermalny w wysokości ponad dziesięciu milionów złotych. Sieradz znalazł się w gronie pierwszych czterech miast w Polsce (Sochaczew, Lądek-Zdrój, Szaflary), które otrzymały dofinansowanie.

Fot. UM Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_12810 (IP: *.*.33.72), 05.07.2018, 02:00
  Nic nie znajdą, kasę zgarną !
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj