Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Bazylika mniejsza w Sieradzu!

Redakcja, 03.05.2018, 07:05

Czytelnicy zamieścili 5 komentarzy
5

19 marca 2018 r. papież Franciszek nadał sieradzkiej kolegiacie godność bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tytułu nastąpi w Sieradzu 21 maja br.

← REKLAMA

Dotychczas świątyni pw. Wszystkich Świętych przy ul. Kolegiackiej w Sieradzu przysługiwał tytuł kolegiaty. To ważny na mapie diecezji kościół, przy którym istnieje kapituła kanoników - grupa wyróżnionych przez biskupa duchownych. Bazylika mniejsza to tytuł honorowy, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Przywilejem bazylik jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego w czasie ich nawiedzenia w określone święta. W diecezji włocławskiej, do której należy Sieradz, takie bazyliki były dotychczas trzy: we Włocławku (katedra), w Licheniu i w Zduńskiej Woli.

Wniosek w sprawie nadania tytułu do Stolicy Apostolskiej złożył biskup włocławski Wiesław Mering, który w piśmie z dnia 2 lutego 2018 wyraził liczne prośby i pragnienia duchowieństwa oraz wiernych miasta Sieradza, zwłaszcza parafii Wszystkich Świętych. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą szczególnych uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka wydała dekret w tej sprawie obdarzając świątynię tytułem i godnością bazyliki mniejszej. Dekret został podpisany 19 marca 2018, w uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Diecezji Włocławskiej - czytamy na stronie diecezji włocławskiej.

Uroczystego ogłoszenia dokona biskup włocławski Wiesław Mering w Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła - 21 maja 2018 roku o godzinie 17.00 podczas mszy świętej.

Fot. Archiwum Sieradz.com.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (5)

 • ~gość_12805 (IP: *.*.25.62), 05.05.2018, 18:28
  Bazyliki, tytuły, święta, przebieranki, korowody jak święto cepelii, galanteria religijna, dekoracje kultowe, dzwonienie, kadzenie, kulty zmarłych ludzi i wzywanie duchów zmarłych ludzi - czysty spirytyzm, spacery, wycieczki religijne z obnoszeniem twórczości ludowej posągów i kukieł... I co to wszystko ma wspólnego z Bogiem? Wystarczy wyjść na ulicę i pogaństwo wraz z jego objawami szerzy się na całego. Niestety.
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_12806 (IP: *.*.108.118), 14.05.2018, 12:25
   kolejny samorosły kaznodzieja ateista?!
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12799 (IP: *.*.158.105), 13.05.2018, 19:40
  Ks. Marian niech poopowiada o tej historii o której mówią wszyscy :-) a każdy zaś udaje że nic nie wie :-)
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12808 (IP: *.*.63.18), 08.06.2018, 14:58
  W TYM WSZYSTKIM NIE MA BOGA -TYLKO KUGLARSTWO OBRAZOBURSTWO POWRÓT DO SŁOWIANSKO SZAMANSKIEJ FORMY RELIGIJNEJ
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12815 (IP: *.*.25.62), 12.08.2018, 15:37
  No to gościu 12806 może napisz coś o Twoim życiu z Bogiem. Bo w bazylice szerzy się spirytyzm - wzywanie duchów zmarłych ludzi np. wzywanie ducha matki Pana Jezusa, litanie do tzw. wszystkich świętych, a także bałwochwalstwo - oddawanie kultowej czci przedmiotom materialnym, czary - czarowanie z wafelka niby ciała Pana Jezusa który jest duchem...
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj