Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Brakuje pielęgniarek i położnych...

Redakcja, 25.03.2018, 07:14

Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

XXXI Zjazd Sprawozdawczy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej potwierdził to, o czym mówi się od dawna. Coraz więcej pielęgniarek i położnych odchodzi na emeryturę, a zainteresowanie młodzieży tymi zawodami jest dramatycznie niskie. Sytuacja jest bardzo zła, a będzie jeszcze gorzej.

← REKLAMA

Na początek garść statystyk. 17, 13, 15 i 11 - tyle pielęgniarek przypada na 1000 osób odpowiednio w Szwajcarii, Danii, Niemczech i Szwecji. U nas na 1000 Polaków przypada jedynie 5 pielęgniarek. Co gorsze, ich średnia wieku wynosi obecnie 51 lat i stale rośnie.

- Rocznie kształcimy 4,5 tys. pielęgniarek i położnych. Z tego do zawodu wchodzi 3 tys. Musiałoby być drugie tyle, żeby tylko utrzymać niechlubny współczynnik 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców. Już wiemy, że jest to nierealne, tym bardziej że w najbliższych kilku latach wiele koleżanek odejdzie na emeryturę - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

W ciągu najbliższych 5 lat wiek emerytalny osiągnie 42% pielęgniarek i 38% położnych. Będzie to łącznie 80 tys. osób na 200 tys. zatrudnionych.

Czy nasze pielęgniarki da sie zastąpić tymi z zagranicy? Niekoniecznie, od 1 maja 2014 r. w polskich szpitalach rozpoczęło pracę 174 pielęgniarek z Ukrainy, Białorusi i Litwy, podczas gdy w tym samym czasie z Polski do zachodnich szpitali wyjechało ok. 20500 pielęgniarek i położnych.

- Ukrainki byłyby zainteresowane pracą w Polsce, tyle że ich system kształcenia jest zupełnie inny niż w krajach unijnych. U nas proces przygotowywania do zawodu trwa znacznie dłużej niż na Ukrainie, większy jest też zakres odpowiedzialności. Na masową migrację szpitalnego personelu ze wschodu nie ma co liczyć - tłumaczy Zofia Małas.

Mimo wszystko pielęgniarki i położne zapowiadają, że nie zaprzestaną walki o poprawę sytuacji. Przedstawicielki tych zawodów walczą o wyższe wynagrodzenia, a te mają zachęcić młodzież do podejmowania nauki pielęgniarstwa czy położnictwa.

Fot. Powiat Sieradzki/T.O.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

 • ~gość_12794 (IP: *.*.85.222), 26.03.2018, 07:23
  Trzeba było lata temu trzymać się jednego miejsca zatrudnienia, a nie latać na wysokości lamperii w 4 czy 5 miejscach, pokrywając z roku na rok rosnące braki. Wtedy można było już walczyć o wynagrodzenie, a nie teraz podnosić larum, kiedy nie macie już sił i zdrowia.
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12796 (IP: *.*.231.37), 28.03.2018, 01:03
  ale czasy.. ,praca czeka na ludzi a jeszcze niedawno było takie bezrobocie z każdej sytuacji jest wyjście myślę że i tym razem się znajdzie nie ma ludzi niezastąpionych.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_12798 (IP: *.*.176.195), 15.04.2018, 13:28
  Młodzież nie jest zainteresowana taką pracą, bo ogólnie praca z ludźmi to często ciągłe niespodzianki i ogromny stres, który nie znajduje odzwierciedlenia we wynagrodzeniu. Jeśli się trafi do dobrej załogi jakiegoś małego rodzinnego zakładu, to nawet pomimo ciężkiej fizycznej pracy może to być jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń w karierze zawodowej. Następnie jest praca np. na sklepie czy w supermarkecie, gdzie ilość niespodzianek (choć większa) jest ograniczona. Opieka nad chorymi ludźmi to jedno z największych wyzwań i wymaga ogromnego opanowania, cierpliwości i wyrozumiałości. W obecnym świecie coraz trudniej o opanowanych i spokojnych ludzi, gdzie coraz więcej jest na granicy załamania nerwowego.
  -1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj