Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Geotermia ogrzeje Sieradz?

Redakcja, 27.09.2017, 08:23

Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sfinansowanie wykonania odwiertu geotermalnego. Umowa opiewa na 10,6 mln zł.

← REKLAMA

Sieradz znalazł się w gronie pierwszych czterech miast w Polsce (Sochaczew, Lądek-Zdrój, Szaflary), które mają już pewne dofinansowanie na realizację odwiertu.

- To bardzo dobra wiadomość. Nasz wniosek został bardzo dobrze przygotowany i dzięki temu możemy cieszyć się z finansowego wsparcia - mówi Paweł Osiewała, który podpisał umowę dotacji.

Pod dokumentem, w imieniu NFOŚiGW podpisał się Kazimierz Kujda, prezes zarządu Funduszu. - Geotermia to nowoczesny i skuteczny element walki ze smogiem - podsumował prezes.

Miasto chce, by odwiert powstał przy ul. Zachodniej w sąsiedztwie ciepłowni Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wraz z otworem badawczym ma zostać wykonana również dokumentacja hydrogeologiczna, która stanie się podstawą do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o ewentualną koncesję do eksploatacji złóż. Otwór badawczy Sieradz GT-1 planowo ma zostać wykonany do głębokości 1475 m a woda, która z niego popłynie może mieć temperaturę złożową ok. 62 stopnii Celsjusza.

- Spodziewana temperatura i wydajność ujęcia wody termalnej pozwalają na zastosowanie jej w ciepłownictwie. Jeżeli zatem próbny odwiert i badania hydrogeologiczne potwierdzą opłacalność inwestycji, to pozyskiwane ciepło geotermalne będzie mogło być przekazywane do miejskiej sieci ciepłowniczej, co ograniczy konieczność spalania węgla kamiennego - wyjaśnia prezydent Sieradza.

Nie wykluczone jest również, że znajdujące się pod Sieradzem wody geotermalne mają właściwości lecznicze.

- Teraz przed nami procedura wyłonienia firmy, która wykona odwiert. Takich podmiotów jest w Polsce zaledwie kilka, dlatego tym bardziej cieszy, że jesteśmy wśród pierwszych samorządów, które otrzymały dofinansowanie. Stawia to nas w bardzo dobrej sytuacji - przyznaje Paweł Osiewała.

Przypomnieć warto, że dzięki źródłom geotermalnym, będzie można uzyskać 7 megawatów energii rocznie. Sieradzki wniosek został też już pozytywnie zaakceptowany przez Głównego Geologa Kraju. Odwiert ma być gotowy w kwietniu 2018 r.

Fot. UM Sieradz

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_12758 (IP: *.*.66.36), 27.09.2017, 22:13
  Brawo
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj