Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Projekt MAQBAT z udziałem "Żeromskiego"

Redakcja, 20.06.2017, 23:51

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu uczy się biologii we współpracy z Katedrą Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego.

← REKLAMA

Szkoła współpracuje z UŁ, biorąc udział w projekcie MAQBAT, finansowanym w ramach międzynarodowego programu Era-Net CAPS. MAQBAT ukierunkowany jest na badania z zakresu genetyki roślin.

Do udziału w projekcie zgłosiły się trzy uczennice II klasy biologiczno-chemicznej: Zuzanna Stefaniak, Magdalena Świątczak i Agnieszka Sieradzka. - W ścisłym porozumieniu z panią dr Violettą Macioszek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, dziewczęta założyły niewielkie pole doświadczalne w zaprzyjaźnionym gospodarstwie w Dębołęce. W kwietniu posadziły tam sześć odmian rzepaku jarego i od tego czasu dokonują pomiarów zarówno samych roślin, jak i wpływających na nie warunków zewnętrznych - mówi Bogumiła Pawlak, nauczycielka biologii w II LO.

Zanim uczennice rozpoczęły tę praktyczną część projektu, uczestniczyły w przygotowaniach teoretycznych: w lutym 2017 r. pojechały do WBiOŚ na spotkanie informacyjne poświęcone MAQBAT i na wykład z podstaw współczesnej genetyki, a na początku kwietnia wzięły udział w warsztatach laboratoryjnych. Jeszcze w tym samym miesiącu otrzymały od łódzkich naukowców sadzonki i przywiozły je do Dębołęki.

W lipcu dziewczęta dokonają ostatnich pomiarów przed wrześniowym podsumowaniem wyników badań. Wówczas też rezultat ich kilkumiesięcznych wizyt kontrolnych w Dębołęce zostanie przetransponowany na dane bioinformatyczne.

Uczennice II LO w Sieradzu znalazły się w gronie młodzieży pięciu liceów województwa łódzkiego, zaproszonych do współpracy przy realizacji projektu. Oprócz "Żeromskiego" w badaniach laboratoryjnych MAQBAT uczestniczy młodzież II LO w Tomaszowie Mazowieckim, I LO w Pabianicach, I LO w Piotrkowie Trybunalskim i LO w Poddębicach.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_12732 (IP: *.*.27.84), 27.06.2017, 22:36
  No i jeszcze powinni nauczyciele wytłumaczyć się, dlaczego kłamią za pieniądze. Na lekcjach religii młodzież jest uczona, że to Bóg stworzył ziemię z całym światem ożywionym.
  A na lekcjach biologii uczy się młodzież - a właściwie okłamuje się młodzież, że pochodzą od małpy.
  Młodzież powinna zapytać dyrekcję i grono nauczycielskie; od ilu pokoleń ich rodziny zeszły z drzew?
  Jeżeli w tej samej szkole na jednej lekcji uczy się o stworzeniu, a na drugiej o ewolucji, to niemożliwym jest, aby te dwa sprzeczne ze sobą stwierdzenia były prawdziwe. Jedno musi być kłamstwem. Kto kłamie? Dlaczego nauczyciele biorą pieniądze za okłamywanie uczniów?
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj