Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Antoni Marzec. Wychowawca, pedagog, społecznik

Redakcja, 10.06.2017, 20:36

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Muzeum Okręgowe w Sieradzu przypomniało postać Antoniego Marca, pedagoga i społecznika, nauczyciela szkoły średniej przy ul. Zamkowej (obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej).

← REKLAMA

Gdyby żył, w tym roku skończyłby 95 lat. Urodził się w 1922 roku we wsi Okno, leżącej w przedwojennym województwie tarnopolskim na Podolu. Miejscowość ta położona jest około 130 km na wschód od Lwowa. - Ukończył wiejską publiczną szkołę powszechną i w 1934 r. rozpoczął naukę w Liceum i Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Tarnopolu. Tok jego edukacji przerwał wybuch wojny. Tato pozostał przy rodzicach i pomagał im prowadzić gospodarstwo rolne. W 1944 r. objęła go mobilizacja i został wcielony do armii polskiej w Związku Radzieckim. Ukończył Wojenną Uczelnię Lotników Obserwatorów, w 1945 wrócił do Polski. Po wojnie przez dwa lata służył w lotnictwie, po czym został przeniesiony do rezerwy - wspomina Michał Marzec, syn bohatera spotkania.

W styczniu 1948 Antoni Marzec wrócił na ścieżkę edukacji. W Liceum Pedagogicznym w Piotrkowie Trybunalskim eksternistycznie zdał maturę, po czym rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1951 ukończył je jako magister geografii.

W 1964 zaczął studia doktoranckie, ale nigdy ich nie skończył, mimo że przez pewien czas pełnił funkcję asystenta w Katedrze Geografii UŁ. Jeszcze w 1947 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel, najpierw w Podstawowej Szkole Ćwiczeń, a od września 1948 w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Łęczycy.

Po ślubie w 1952 r. przeniósł się do Wielunia, gdzie uczył geografii w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym. Do Sieradza wraz z całą rodziną (żoną i dwoma synami) trafił w 1961. Tu został zatrudniony w pracowni urbanistycznej. - Rok później wrócił do zawodu nauczyciela i pozostał w nim do emerytury. Uczył geografii i historii, najpierw w technikum, a potem w liceum ekonomicznym na Zamkowej. Oprócz tego prowadził aktywną działalność społeczną, udzielając się m.in. w Klubie Inteligencji Katolickiej i jako delegat Podregionu NSZZ "Solidarność" - opowiada Michał Marzec.

Jego przyjaciele, współpracownicy i uczniowie wspominają go jako człowieka o silnej osobowości i wszechstronnej wiedzy, bardzo utalentowanego. - Był też niezwykle odważny, a ta odwaga przejawiała się m.in. w tym, że już wtedy na lekcjach historii poruszał temat Katynia, w oficjalnej retoryce zupełnie niemożliwy do podjęcia - mówi Ignacja Buda, była dyrektor szkoły na Zamkowej. - W stanie wojennym potrafił syrenką pojechać do Łęczycy i w tamtejszym więzieniu odwiedzić internowanego sieradzkiego nauczyciela Andrzeja Tomaszewicza - powiedział Janusz Marszałkowski, emerytowany nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Stanisława Radomska, która współpracowała z Antonim Marcem przez siedem lat, wspomina go jako człowieka czynu, niewiele mówiącego, ale będącego w ciągłym ruchu, uczciwego, spokojnego i empatycznego, promującego i nagradzającego myślenie.

Dyrektor i nauczyciel Antoni Marzec robił znacznie więcej niż wymagały obowiązki. Prowadził koła zainteresowań, organizował wycieczki krajoznawcze, kształtował postawy patriotyczne, współtworzył periodyk "Sieradz i okolice". Był utalentowany plastycznie, co widać choćby po ilustracjach jego autorstwa, zawartych w szkolnej kronice. Umiał nie tylko pięknie kaligrafować, ale także wizualizować dane statystyczne dotyczące szkoły. Coś, co dziś generowane jest przez programy komputerowe, Antoni Marzec misternie wykonywał ręcznie. Zaprojektował również sztandar szkoły, nadany w 1986 r.

Zmarł w 1987 . Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Sieradzu.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2017 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj