Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Dzieje cerkwi w Sieradzu

Redakcja, 11.02.2017, 13:26

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Budynek sieradzkiej cerkwi istniał kilkanaście lat. Stał tam, gdzie dziś znajduje się plac z pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, symbolizując rosyjskie panowanie i władzę rodziny Romanowych.

← REKLAMA

Budowlańcy, którzy latem 2016 r. wymieniali nawierzchnię placu przy pomniku marszałka, natrafili na resztki fundamentów sieradzkiej cerkwi. Dlatego muzeum postanowiło przybliżyć mieszkańcom jej historię, organizując spotkanie z archeologiem Markiem Urbańskim. Powód był jeszcze jeden: niedawno, bo 21 stycznia, minęła 105. rocznica konsekracji świątyni.

W 1910 r., gdy zaczynano budowę cerkwi, w Sieradzu mieszkało około 160 wyznawców prawosławia. Byli to żołnierze sieradzkiego garnizonu i pracownicy carskiej administracji. Władze zaborcy uznały, że liczebność tej grupy wystarczająco uzasadnia konieczność wzniesienia świątyni. Ale czy tylko o to chodziło? - Budowa cerkwi w Sieradzu nie była podyktowana względami religijnymi, tylko politycznymi. Nie ma wątpliwości, że Rosjanie chcieli w ten sposób podkreślić swoje wpływy na tym terenie. "To my tu rządzimy i możemy robić, co nam się podoba, nawet wybudować kościół w środku miasta" - mówi Marek Urbański. Inicjatorem budowy był naczelnik powiatu Aleksander Kowalewski.

Dla cerkwi wybrano działkę u zbiegu dzisiejszych ulic Kościuszki oraz Żwirki i Wigury. Na placu tym rosyjskie oddziały przez lata ćwiczyły musztrę. Jan Pietrzak w "Leksykonie miasta Sieradza" napisał, że w 1908 r. magistrat, pod presją władz zaborczych, przekazał teren pod budowę. Przez dwa lata zbierano pieniądze, by w 1910 położyć kamień węgielny, a w 1912 konsekrować świątynię.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i wyprowadzce Rosjan, liczba prawosławnych znacząco zmalała i parafia nie była już w stanie utrzymać kościoła. W 1919 zabrano z niego wyposażenie i symbole cerkiewne. Budynek opustoszał, a władze miasta stanęły przed problemem jego zagospodarowania. - Były pomysły, by urządzić tam bibliotekę lub szkołę, ale ostatecznie dawną cerkiew przekazano miejscowemu oddziałowi Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" - opowiada archeolog.

Kościelna przestrzeń nie bardzo sprawdzała się w roli sali gimnastycznej, poza tym koszty ogrzewania sporej przecież budowli przekraczały możliwości "Sokoła". Zimą 1927/1928 zdecydowano: cerkiew zostanie rozebrana. Pozyskana w ten sposób cegła została wykorzystana do budowy szkoły żydowskiej i na remont budynku teatru. Istnieją też przesłanki by sądzić, że z tego samego odzysku częściowo zbudowane zostało ogrodzenie sieradzkiego cmentarza parafialnego od strony ul. Wojska Polskiego. Obecny na spotkaniu w muzeum Bogusław Pietrzak, wywodzący się z sieradzkich Olendrów, powołując się na wspomnienia swojego teścia, twierdzi, że cegłę z rozbiórki cerkwi pozyskiwali też prywatni mieszkańcy i wykorzystywali ją do budowy domów, które stoją do dzisiaj.

Jeszcze przed wojną świątynię zrównano z ziemią, a na jej miejscu wytyczono skwer i postawiono pomnik marszałka Piłsudskiego.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj