Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Strażacy podsumowali 2016 rok

Redakcja, 03.02.2017, 22:30

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W 2016 roku na terenie powiatu sieradzkiego wzrosła liczba akcji ratowniczo-gaśniczych. Ze statystyk wynika, że strażacy coraz częściej usuwają skutki miejscowych zagrożeń, a coraz rzadziej gaszą pożary, bo tych ostatnich jest z roku na rok mniej.

← REKLAMA

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu podsumowała 2016 rok. Zrobiła to na naradzie rocznej w swojej siedzibie. Na spotkanie zaproszono m.in. przedstawicieli pozostałych służb mundurowych oraz samorządowców gmin, miast i powiatu sieradzkiego.

W 2016 r. sieradzcy strażacy zawodowi wyjeżdżali do akcji 1569 razy, jest to nieco więcej niż w 2015 (1500), ale mniej niż w 2014 (1583). Większość z nich (1119) to usuwanie tzw. miejscowych zagrożeń, a tylko 24 proc. tych wyjazdów stanowią akcje gaśnicze. Bywały też alarmy fałszywe: w 2016 r. strażacy doliczyli się ich 71.

W 2016 r. zdecydowanie zmalała liczba pożarów: było ich 379, podczas gdy w 2015 paliło się aż 575 razy. Pocieszające jest jeszcze to, że większość z nich (350) to pożary małe. Ich najczęstszą przyczyną była nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem. Najwięcej pożarów wystąpiło w Sieradzu, najmniej zaś w gminie Klonowa.

Większość miejscowych zagrożeń odnotowanych w 2016 r. spowodowały siły natury, tzn. huraganowe wiatry i intensywne opady deszczu, powodujące podtopienia i zalania. Połamane konary drzew i poprzewracane słupy trakcyjne strażacy usuwali aż 300 razy, a wodę po ulewach wypompowywali 105-krotnie. 198 razy wzywani byli do wypadków drogowych. Proporcje w podziale na gminy wyglądają podobnie jak przy pożarach: najwięcej miejscowych zagrożeń było w Sieradzu, najmniej w gminie Klonowa.

Strażacy nie tylko gaszą pożary i ratują ofiary wypadków drogowych, ale też kontrolują i sprawdzają, by przykrych sytuacji było w przyszłości jak najmniej. W 2016 r. sekcja kontrolno-rozpoznawcza KP PSP w Sieradzu przeprowadziła 143 kontrole w 233 obiektach. Ujawniła w nich 97 przypadków naruszenia przepisów przeciwpożarowych. W niektórych sytuacjach nie obyło się bez mandatów. Sekcja nałożyła ich 3 na łączną kwotę 500 zł.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe mieszkańców powiatu sieradzkiego zapewnia KP PSP oraz 131 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, z których 24 działają również w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Według stanu na koniec grudnia 2016 r., KP PSP w Sieradzu zatrudnia łącznie 91 osób, z czego 18 to oficerowie, 24 to aspiranci, a 46 to podoficerowie. Stan osobowy uzupełniają 3 pracowników cywilnych.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj