Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna

Redakcja, 05.10.2016, 14:55

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W Sieradzu rozpoczęła się dwudniowa konferencja kosmiczna. Pierwszego dnia skupiono się na naukowej przyszłości zagadnienia, dlatego zaproszono uczniów i studentów.

← REKLAMA

Spotkano się w Muzeum Okręgowym przy ul. Dominikańskiej. Obradom przewodniczył prof. dr hab. Zbigniew Kłos, przewodniczący Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Tematem zajęto się w Sieradzu, bo stąd wywodzi się Ary Sternfeld, choć nie było to takie pewne, że będą kolejne edycje. Udało się jednak.

- Arty Sternfeld to postać, która wiele wniosła do rozwoju kosmonautyki i mając taki przykład jest rzeczywiście warto to kontynuować. Tak się zdarzyło, że w 50-lecie ery kosmicznej, komitet ds. przestrzeni kosmicznej ONZ ogłosił tzw. Tydzień Kosmiczny (związane to było z lotem pierwszego satelity) od 4 do 10 października. I Komitet Badań Kosmicznych PAN postanowił, że polską imprezą, to będzie ta konferencja sieradzka - przypomniał Zbigniew Kłos, dziękując za duże zaangażowanie w jej przygotowanie Jerzego Kowalskiego, dyrektora Muzeum Okręgowego w Sieradzu. - W tym roku ta konferencja jest o tyle interesująca, że po raz pierwszy jest forum studentów specjalizacji technologi kosmicznych i satelitarnych z przedstawicielami firm kosmicznych - dodawał.

Profesor przybliżył też pokrótce historię polskiej kosmonautyki. Prelekcje był skierowane do młodych umysłów, by ich zachęcić do podjęcia nauki w tym kierunku. Były to m.in. "Technologie kosmiczne i satelitarne jako nowy kierunek studiów w Polsce", "Rola Instytutu Lotnictwa w badaniach kosmicznych".

Ponownie zaprezentowano też łazika marsjańskiego zespołu Raptors z Politechniki Łódzkiej, tylko ulepszonego. W tym roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie European Rover Challenge.

Jutro drugi dzień konferencji - w Sieradzkim Centrum Kultury od godz. 10. Program:

10:00 - rozpoczęcie obrad, powitanie gości i uczestników - objęcie przewodnictwa obrad przez prof. dr hab. Piotra ŻYCKIEGO, dyrektora Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, Warszawa
10:15 - wystąpienie dr Tomasza MROZKA z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN, Wrocław: "Słońce najbliższa gwiazda"
10:45 - wystąpienie dr Beaty DZIAK z CBK PAN, Warszawa: "Pogoda Kosmiczna" oraz "Słońce regulatorem klimatu Ziemi"
11:15 - wystąpienie dr Grzegorza BRONY, prezesa firmy creo TECH Instruments S. A., Piaseczno k. Warszawy "Obserwacje korony Słońca - misja lotu kosmicznego w formacji"
11:45 - Wystąpienie prof. dr hab. Piotra ŻYCKIEGO, dyrektora Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, Warszawa: "Czy warto być astronomem".
12:10 - wystąpienie podsumowujące wykłady
12:25-13:00 - przerwa na kawę i herbatę
13:00 - wystąpienie dr Grzegorza WIERZCHOWSKIEGO Łódzkiego Kuratora Oświaty, patrona konkursów kosmicznych
13:10 - ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród i dyplomów
13.40 - podsumowanie Konferencji, podziękowanie za udział

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2023 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj