Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Rzeka Warta i Jeziorsko turystyczną perłą?

Redakcja, 29.05.2016, 15:49

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

Urząd gminy Warty opublikował koncepcję projektu "Zagospodarowania turystycznego rzeki Warty oraz Zbiornika Jeziorsko". Jakie są założenia? Pomysły? Co urzędnicy chcą zrealizować, aby przyciągnąć do regionu odpoczywających?

← REKLAMA

W koncepcji znajdziemy charakterystykę terenów, przez które płynie rzeka Warta oraz miejscowości nad Jeziorskiem. Analizie poddano też potencjał gospodarczy, powstałą infrastrukturę, atrakcyjność pod względem naturalnym, ale i historycznym i kulturalnym. Zbadano także bazę noclegową, dojazdy do zbiorników, szlaki turystyczne, położone media.

Posłużono się analizą SWOT, która pokazuje mocne i słabe strony regionu, ale też w odniesieniu do konkretnych miejscowości. W ogóle jako mocnych stron wymienia się m.in. brak przemysłu uciążliwego dla środowiska, szansę na rozwój sportów wodnych, Szlak Bursztynowy, czy działalność Lokalnej Grupy Działania. Jest tego oczywiście znacznie więcej, ale są i też słabe strony - to m.in. spadek ludności, słaba jakość gleb, w niektórych miejscowościach brak ośrodka kultury, słabo rozwinięte zaplecze noclegowe i restauracyjne. Autorzy projektu pokazują też szanse i zagrożenia dla przedsięwzięcia. Szansą jest choćby S8, wymieniana często w wielu inicjatywach, położenie naszego regionu w centrum Polski, ale też wzrost zainteresowania Polaków i cudzoziemców aktywnym wypoczynkiem, co pokazują badania z 2011 roku, na których oparto analizę. Wyzwaniem może być niski poziom wody w zbiorniku Jeziorsko, podobnie jak obszar Natura 2000, który jest chroniony, więc zainteresowanie inwestorów może nie być tak duże, na jakie się liczy.

Diagnoza pozwoliła określić kilka strategicznych celów rozwoju turystycznego zbiornika Jeziorsko i rzeki Warty. To: rozwój infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej, drogowej, wodnokanalizacyjnej, energetycznej, promocji i tworzenie warunków dla zwiększenia konkurencyjności oraz rozwoju przedsiębiorczości.

- Zbiornik Jeziorsko i obszar Natura 2000 stanowiły dotychczas jeden z największych hamulców rozwoju położonych wokół niego gmin. Ograniczenia związane z występowaniem na tych terenach obszarów chronionych, w tym siedlisk ptasich, skutecznie uniemożliwiają gospodarczy rozwój regionu. Jedyną szansą na ożywienie pozostaje odpowiednio sprofilowany sektor usług turystycznych uwzględniający zrównoważony rozwój całego obszaru. Woda (zbiornik Jeziorsko, rzeka Warta, źródła geotermalne) staną się magnesami przyciągającymi amatorów zarówno aktywnego spędzania czasu (kajaki, żaglówki, wind- i kitesurfing, wyciągi nart wodnych itp.), jak i osoby ceniące sobie spokój i "lenistwo". Połączenie świetnych warunków wiatrowych (odkryte brzegi) i idealnej temperatury (która w centrum po zimie wzrasta szybciej niż w pozostałych częściach kraju), atrakcyjnych krajobrazowo tras kajakowych, jedynych w swoim rodzaju skupisk ptasich (rezerwat ornitologiczny) oraz gorących źródeł i wód mineralnych (Poddębice, Uniejów) stanowi unikatowe na poziomie województwa i kraju bogactwo, które przy odpowiednim zagospodarowaniu przyniesie wymierne korzyści zarówno ludziom, jak i środowisku przyrodniczemu - czytamy w analizie.

Inwestycje jakie się przewiduje to głównie przystanie jachtowe wraz z budynkami gospodarczo-socjalnymi (w Ostrowie Warckim i Pęczniewie), a także modernizacja dróg lokalnych i powiatowych, ścieżek rowerowych, a nawet rozbudowa Centrum Zdrowia w Poddębicach projektowane w celu intensyfikacji usług balneologicznych i sektora zdrowotno-uzdrowiskowego skupionego wokół Uniejowa i Poddębic.

Projekt partnerski zagospodarowania rzeki Warty i zbiornika Jeziorsko

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

  • ~gość_11502 (IP: *.*.64.77), 30.05.2016, 08:47
    Ludzie to sobie nie zdają sprawy że może by żyli z tej rzeki te wszystkie okoliczne wsie i miejscowości tak jak to ma miejsce w niektórych regionach , wystarczyło by tą rzekę oczyścić i trochę infrastruktury
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
    • ~gość_11504 (IP: *.*.31.34), 30.05.2016, 12:26
      Szczera prawda, wystarczy odwiedzić dowolną miejscowość typu Skorzęcin, Ślesin, miejscowości te dosłownie tętnią życiem latem, poza sezonem są wymarłe. Jeziorsku niczego nie brakuje żeby również żyło z turystyki, potrzeba jedynie infrastruktury.
      0
      Jestem przeciw!
      Jestem za!
      Zgłoś do moderacji
  • ~gość_11262 (IP: *.*.25.212), 30.05.2016, 12:43
    A mało to ludzi jest nad wodą latem ? I potrzeba jeszcze więcej ? Po co ? I tak w większości to bydło co robi hałas i śmieci.
    0
    Jestem przeciw!
    Jestem za!
    Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj