Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Rusza kwalifikacja wojskowa

Redakcja, 05.03.2016, 09:34

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Od 14 marca do 18 kwietnia w Sieradzu działać będzie Powiatowa Komisja Lekarska przeprowadzająca kwalifikację wojskową. W niektórych powiatach PKL-e już pracują. W całym kraju kwalifikacja trwa od 1 lutego, a zakończy się 29 kwietnia.

← REKLAMA

Zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z 21 listopada 1967 r., za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta. Powiatową komisję lekarską powołuje wojewoda (podstawa prawna: art. 26 ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Tegoroczna kwalifikacja obejmie około 240 tys. mężczyzn i kobiet, w tym nieco ponad 720 osób w powiecie sieradzkim. W tym roku podlegają jej: mężczyźni urodzeni w 1997 roku (rocznik podstawowy), mężczyźni urodzeni w latach 1992-1996, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, mężczyźni i kobiety, urodzeni w latach 1995-1996 którym podczas kwalifikacji wojskowej przeprowadzonej w latach 2014-2015 orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej, osoby, które ukończyły 18 lat i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej, kobiety, które z racji posiadanego wykształcenia lub kierunków odbywanych studiów są niezbędne dla potrzeb rezerw osobowych dla sił zbrojnych RP (kierunki i specjalizacje medyczne, weterynaryjne i psychologiczne).

Przed Powiatową Komisją Lekarską w Sieradzu stanie w tym roku 722 mężczyzn rocznika podstawowego. Dla porównania, w roku ubiegłym do kwalifikacji zgłosiło się 759 osób (711 mężczyzn rocznika podstawowego, 17 mężczyzn roczników starszych i 31 kobiet), w roku 2013 było ich 779, w 2013 - 774, a w 2012 - 910. PKL działać będzie przy pl. Wojewódzkim 3 (budynek "C", lokal obok restauracji "Marusia") od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 16.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj