Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Muzealne smaczki w Sieradzu

Redakcja, 24.12.2015, 17:00

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

XV-wieczny ornat utkany przez siostry zakonne z podkrakowskiej Zawoi, pochodzący z kościoła w Zadzimiu, trumna kłodowa, również z XV w., z podziemi kościoła w Szadku, portal z dworu we Wrzącej czy XVII-wieczny puchar do wina, wysadzany monetami, wyłowiony w latach 30. XX w. ze stawu w Rossoszycy. M.in. takie rarytasy można oglądać na nowej wystawie stałej w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

← REKLAMA

Wszystkie eksponaty od lat znajdują się w zbiorach sieradzkiego muzeum.

- Otrzymaliśmy niedawno z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na renowację części naszych zbiorów. Zobowiązaliśmy się, że po zakończeniu prac restauratorskich pokażemy je na wystawie. Postanowiliśmy dołączyć do nich trochę innych naszych eksponatów i urządzić wystawę stałą, podzieloną tematycznie na trzy działy, rozmieszczone w trzech pomieszczeniach - wyjaśnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu Jerzy Kowalski.

W dziale pierwszym umieszczono rzeźby i obrazy o tematyce sakralnej. Na dział drugi składają się zabytki związane ze śmiercią i obrządkiem pogrzebowym. Znajdziemy tu m.in. trumnę kłodową z XV w., pochodzący z tego samego okresu ornat czy przykłady portretowego malarstwa trumiennego z XV-XVII w.

- Do ciekawszych eksponatów w tym dziale należy na pewno skrzynka cerkiewna, pochodząca prawdopodobnie ze starej sieradzkiej cerkiewki, wykonana w XV lub XVI w. Cerkiew znajdowała się przy obecnej ul. Kościuszki, mniej więcej w miejscu dzisiejszego placu przy pomniku Józefa Piłsudskiego i Szkoły Podstawowej nr 1. Zbudowano ją w XIX w. dla żołnierzy rosyjskich. Skąd ta skrzynka się tam wzięła, nie wiadomo, być może Rosjanie przywieźli ją ze sobą. Niewykluczone też, że pochodzi ona z jakiejś innej, wcześniejszej cerkwi sieradzkiej, o której nic nie wiemy - mówi kierownik działu sztuki muzeum Bogusław Krawczyk.

Ostatni dział tworzą głównie portrety sarmackie, przedstawiające sylwetki szlachty Ziemi Sieradzkiej, autorstwa m.in. W. Rabaka (XIX w.) i A.J. Misiowskiego (XVIII w.). Sporo jest też portretów autorów nieznanych. Zgromadzone tu zbiory malarstwa sarmackiego uzupełnia ozdobny portal, pochodzący z dworu we Wrzącej.
Stałą wystawę sztuki Muzeum Okręgowego w Sieradzu umiejscowiono na parterze budynku przy ul. Dominikańskiej 2.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj