Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Wykład o Piłsudskim

Redakcja, 27.05.2015, 09:26

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Doktor Robert Witak z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego był gościem Klubu Historycznego im. Grota Roweckiego w Sieradzu. W Powiatowej Bibliotece Publicznej wygłosił prelekcję pt. "Marszałek Józef Piłsudski. W 80. rocznicę śmierci".

← REKLAMA

Robert Witak przedstawił w skrócie cały życiorys Józefa Piłsudskiego, poczynając od czasów gimnazjalnych, gdy przyszły marszałek zakładał koło dyskusyjne "Spójnia", poprzez czasy przerwanych studiów medycznych i późniejszych walk o niepodległość, po śmierć na raka żołądka w maju 1935 r.

-Bezpośrednią przyczyna śmierci Piłsudskiego była choroba nowotworowa, ale należy pamiętać, że był to żołnierz, którego życie nie oszczędzało. Umarł jako człowiek bardzo doświadczony, zmęczony - mówił Robert Witak.

Józef Piłsudski urodził się w 1867. W szkole był średniakiem i niczym specjalnym się nie wyróżniał, przynajmniej jeśli chodzi o naukę. Zdradzał natomiast zdolności do działalności konspiracyjnej i wywrotowej.

-Pochodził z biednej rodziny, dlatego jako kierunek studiów wybrał medycynę, która miała mu zapewnić w przyszłości byt na jakim takim poziomie. Kariery lekarskiej jednak nie zrobił, bo medycyna w gruncie rzeczy go nie interesowała i nie był pilnym studentem - opowiadał prelegent.

Wykład był podsumowaniem działalności niepodległościowej marszałka. Ten wątek Robert Witak zaczął od wojny rosyjsko-japońskiej: Już wtedy, w roku 1904, Piłsudski widział, że Rosja wyraźnie nie radzi sobie z Japończykami, a im bardziej sobie nie radzi, tym większa była szansa na powstanie na ziemiach polskich ruchu, który podejmie się walki o niepodległość. Nic z tego jednak nie wyszło. Zwycięska Japonia nie była zainteresowana aktywnością w tej części Europy, a ruchy rewolucyjne w Polsce zostały utopione we krwi przez żołnierzy silnych garnizonów carskich. Musiało minąć kilkanaście lat i trzeba było aż wojny światowej, by można było mówić o niepodległości.

Wolność wcale nie oznaczała spokoju. Już w 1920 trzeba było się opierać bolszewickiej nawale, a sześć lat później Piłsudski doprowadził do przewrotu majowego. Do końca życia marszałek był generalnym inspektorem sił zbrojnych w czasie pokoju. W czasie wojny to właśnie on przewidziany był do roli naczelnego wodza. Na początku lat 30. zaczął się wycofywać z życia politycznego - to w związku z chorobą.

Kontynuatorem linii politycznej Piłsudskiego po jego śmierci był Józef Beck, zaś funkcję marszałka Polski przejął Edward Śmigły-Rydz.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj