Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Sztuka improwizacji

Redakcja, 21.02.2015, 19:15

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 19 komentarzy
19

Artysta musi umieć przekonywać ludzi o szczerości swoich kłamstw - te słowa hiszpańskiego malarza Pabla Picassa przychodzą na myśl, czytając sprostowanie, jakie przysłał portalowi Sieradz.com.pl Romuald Erenc - dyrektor Sieradzkiego Centrum Kultury.

← REKLAMA

W artykule "Prywatny biznes za nasze pieniądze" opublikowanym w naszym portalu w dniu 6 lutego 2015 r. zastanawialiśmy się, czy w Centrum Informacji Kulturalnej - publicznej jednostce informacyjno-kulturalnej podległej pod SCK, powinny być organizowane imprezy komercyjne. Tekst artykułu oburzył Romualda Erenca - dyrektora SCK, który przysłał nam przygotowany przy pomocy kancelarii prawnej tekst sprostowania naszej publikacji. Sprostowanie zamieściliśmy wczoraj i zgodnie z prawem prasowym, dopiero dziś możemy ustosunkować się do oświadczenia dyrektora.

Podtrzymujemy nasze stanowisko, że impreza w CIK z dn. 12 grudnia 2014, podczas której prywatna telewizja promowała swój komercyjny kalendarz, zakończyła się tuż przed północą. Mając naocznych świadków tego faktu, postanowiliśmy zapytać Romualda Erenca, o której godzinie rzeczywiście zamknięto CIK. Dyrektor zaznacza, że sama impreza zakończyła się przed godz. 22, ale ostatni pracownik CIK wyszedł z pomieszczeń rzeczywiście tuż przed północą - do momentu aż organizatorzy promocji kalendarza zabrali swoje rzeczy, zaś sprzątaczka uprzątnęła lokal. Dopiero wówczas pracownik CIK mógł opuścić swoje stanowisko pracy, uruchamiając wcześniej alarm antywłamaniowy. - Zawsze robimy w ten sposób, że jeżeli mamy imprezę, która się przesuwa później, to pracownik również przychodzi na późniejszą porę, żeby zmieścić się w swoich godzinach pracy - zapewnia dyrektor Erenc.

Policzmy. Dwóch pracowników, jakich posiadało w grudniu 2014 r. CIK, zatrudnionych było na 3/4 etatu, czyli 6 godzin dziennie. Biorąc pod uwagę słowa dyrektora, że CIK - mimo organizowania imprez wieczorem - pracuje zawsze od godziny 9 rano oraz że pracownicy w takie dni pracują pojedynczo, wychodzi, że CIK może najdłużej być otwarty jedynie do godziny 21. Romuald Erenc przyznaje, że nie może zapłacić za nadgodziny, pracownicy pracują więc "jak w teatrze", czyli poświęcając często swój prywatny czas.

Według Romualda Erenca promocja kalendarza miała wymiar także kulturalny. Występowała tam młoda wokalistka Karolina Szcześniak, a także był prezentowany teledysk piosenki Kapeli Podwórkowej "Szadkowiacy" - czytamy w sprostowaniu Erenca. Dyrektor w rozmowie z nami nie potrafił jednak konkretnie ustalić, czy na prywatną imprezę "promującą kulturę" mógł wejść każdy. Trudno również doszukać się gdziekolwiek wcześniejszych zapowiedzi tegoż wydarzenia.

W dalszej części sprostowania przeczytać można, że współpraca SCK oraz prywatnej telewizji niesie korzyści dla CIK w postaci nieodpłatnej dokumentacji niektórych wydarzeń kulturalnych oraz nieodpłatnego informowania o imprezach SCK i CIK. Dzięki temu dyrektor Erenc nie widział żadnego problemu udostępniania telewizji lokalu CIK za darmo. Zapytaliśmy więc o konkret - chcieliśmy zapoznać się z umową regulującą powyższą współpracę. - Nie mamy żadnej umowy pisemnej, to jest umowa nasza, jak z wieloma innymi podmiotami, że umawiamy się "coś za coś". Tego akurat nie rejestrujemy, bo mamy do siebie zaufanie - tłumaczy Erenc. W naszej ocenie taka forma współpracy instytucji publicznej z podmiotami prywatnymi jest co najmniej niestosowna wobec faktu konieczności prowadzenia przejrzystej polityki. Dyrektor Erenc ujawnił, że współpracuje także prywatnie z telewizją, która wydała kalendarz, udostępniając jej swoje nagrania - ale jak zaświadcza, robi to zupełnie za darmo.

Cieszyć może fakt nieodpłatnej współpracy SCK z prywatną telewizją, bowiem promocja kultury jest niejako obowiązkiem lokalnych mediów. Spotkanie z dyrektorem było więc okazją do zadania mu nurtującego nas od dawna pytania - dlaczego SCK nie podjęło podobnej współpracy z portalem Sieradz.com.pl. W grudniu 2013 roku wysłaliśmy do dyrektora e-mail z propozycją współpracy barterowej - portal w zamian za udostępnione nieodpłatnie dla naszych Czytelników co najmniej dwa bilety na dowolne wydarzenie kulturalne na miesiąc, chciał bezpłatnie informować o inicjatywach organizowanych przez SCK i CIK. Nasze pismo pozostało bez odpowiedzi, aż do dnia nagrywania wywiadu na potrzeby tego artykułu. Dlaczego? Według dyrektora, adres poczty elektronicznej, który podany był nawet jeszcze w tym tygodniu na oficjalnej stronie SCK, był nieobsługiwany, bo... przychodziło nań za dużo spamu.

Wracając do słów Picassa, Romuald Erenc, prywatnie artysta - utalentowany wirtuoz gitary klasycznej, nie jest w naszej ocenie wybitnym urzędnikiem. Prowadzenie jednostki publicznej to sztuka, bynajmniej taka, w której można improwizować. Chciałoby się więc zakrzyknąć: muzycy do gitar! I w tym przypadku naprawdę jest czego posłuchać:

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (19)

 • ~gość_8190 (IP: *.*.77.55), 21.02.2015, 19:24

  No i pięknie, jedni tylko potrafili wytchnąć Erencowi jego machlojki z Krzysztofem. Może jeszcze redakcja zajmie się filmem o Bazyliku jaki to jest przekręt w który jeszcze umoczony jest były prezydent

  +4
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8191 (IP: *.*.175.244), 21.02.2015, 19:30
  Jezu... Panie Andrzejak, weź pan wreszcie się za porządną robotę, a nie śledzisz ludzi, których nie tolerujesz. Wytykasz błędy tym, którzy nacisnęli Ci na odcisk. Jakoś nie widzę, żebyś pisał cokolwiek negatywnego pod adresem Osiewały, który pokazuje sieradzanom swoją prawdziwą twarz. Marzy Ci się wielka kariera redaktora śledczego, a tymczasem nic poza grafomanią i cwaniakowaniem, obściskiwaniem się ze starostą, i kłanianiem się mu w pas nie potrafisz zaoferować.
  -14
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_7949 (IP: *.*.233.139), 21.02.2015, 19:43
   Brawo Panie Piotrze! Widać, że niektórych prawda boli! :)
   +8
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_6750 (IP: *.*.87.66), 21.02.2015, 19:42
  W dzisiejszych czasach pracownik pracuje w godzinach wyznaczonych przez pracodawcę. A okres rozliczeniowy może siegać roku.

  PS. Kiedy nabór na nowych pracowników CIK? Jeśli potrzeba się wykazać znajomością jęz. obcych (turyści!) to odpadam. Jesli znajomościa Sieradza - to się piszę.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8193 (IP: *.*.255.224), 21.02.2015, 20:48
  Napiszę to bardzo delikatnie ale wysyłając to sprostowanie i udzielając wywiadu w którym Erenc zaprzecza temu co napisał w sprostowaniu robi pan dyrektor z siebie delikatnie mówiąc kretyna. Chyba nikogo nie uraziłam a jak tak to przepraszam hi hi hi :)
  +3
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8101 (IP: *.*.27.150), 21.02.2015, 20:57
  heh
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8195 (IP: *.*.237.164), 21.02.2015, 23:14
  Dzięki za wrzucenie tego filmu bo dyrektor gra niesamowicie. Na youtubie jest więcej filmów z jego muzyką. Faktycznie taki człowiek marnuje się w urzędzie.
  -2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8199 (IP: *.*.254.8), 22.02.2015, 10:19
  Chyba czas na zmiany w SCK aby Erenc skończył już pseudo karierę urzędnika za te przekręty które robił z Krzysztofem L
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8200 (IP: *.*.19.38), 22.02.2015, 10:54
  A może pan dyrektor Erenc niech zostanie tylko wykładowca w Kaliszu a kierowanie SCK zostawi tym co potrafią to robić.
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8201 (IP: *.*.19.179), 22.02.2015, 10:55
  P. Andrzejak - szkoda mi portalu sieradz.com.pl .. nagonka goni nagonkę. A może PAN się weźmie za naukę robienia zdjęć? ;)
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika Policjant
   Policjant, 22.02.2015, 10:59
   Pokaż swoje osiągnięcia, widać nie widzisz drugiego planu.
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • ~gość_8201 (IP: *.*.19.179), 22.02.2015, 11:02
   Drugi plan.. z niektórych wychodzą kołtuny sieradzkie i tylko krytyka goni krytykę.. Napiszcie coś na sieradz.com.pl więcej o kulturze.. o to mi chodzi.
   -2
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • Zobacz profil użytkownika Policjant
   Policjant, 22.02.2015, 11:06
   Widać sam już nie wiesz czego chcesz, proponuję ci aby się określił dokładnie, najpierw krzywe zięcie, teraz mało kultury, za chwilę nie będzie Ci się podobał kolor liter albo że są za małe. Co do kultury na tym portalu jest w sam raz
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
  • ~gość_8201 (IP: *.*.19.179), 22.02.2015, 11:15
   widzę że teść -bo szuka zięci..
   -1
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8201 (IP: *.*.19.179), 22.02.2015, 10:56
  pionową rynnę pokazać tak krzywo.. to też sztuka ;) hihi
  -2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8211 (IP: *.*.151.134), 23.02.2015, 09:53
  Komentujący zachowują się (z małymi wyjątkami) jak mąż, który wrócił do domu i zobaczył żonę pakującą walizki. Żona powiedziała, że odchodzi, bo ją zdradził i rzuciła mu zdjęcia. A on - kochanie to nie ważne, najważniejsze kto przysłał te zdjęcia i dlaczego chce zniszczyć nasze małżeństwo. Państwo też tak, nie ważne, czy w SCK doszło do jakichś nieprawidłowości, najważniejsze czy autor lubi, czy nie tego czy innego pana. Myślę, że przydałaby się jakaś kontrola w tej placówce, bo ostatnio oprócz wynajmu sali na komercyjne spektakle niewiele się dzieje. Nie mówiąc już o tym, że własnych imprez czy zajęć (poza tymi dla przedszkolaków i muzycznych) właściwie nie ma. Czy gdyby grupa młodzieży poszła i powiedziała, że chce zrobić na przykład amatorskie przedstawienie, to też mogłaby dowolnie korzystać z obiektów SCK?
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8212 (IP: *.*.151.134), 23.02.2015, 12:36
  Erenc musi odejść i to szybko
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_8215 (IP: *.*.77.175), 23.02.2015, 16:11
  Ja mam 3 pytania
  1. Jak to jest, że dyrektor firmy podległej UM Sieradz pracuje (dorabia) w 2 innych miejscach? Nie koliduje to z czasem pracy i obowiązkami w SCK?
  2, Jakie kwalifikacje i uprawnienia ma Erenc, żeby zajmować się zarządzaniem firmą samorządową? (gitara go do tego nie uprawnia)
  3. Jakie haki ma Erenc na Nieradkową, Walczaka i Osiewałę, że wszystko uchodzi mu płazem?
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_8222 (IP: *.*.255.161), 23.02.2015, 22:16
   Haki to "pan pikuś".Klika to biznesssssssss..
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj