Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Nowa sala wykładowa w Sieradzu

Redakcja, 28.09.2014, 19:16

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 6 komentarzy
6

W siedzibie stacji przeładunkowej odpadów przy ul. Dzigorzewskiej w Sieradzu otwarto nową salę edukacyjną na temat ekologii.

← REKLAMA

Sala już działa od kilu dni, ale oficjalnie otwarta została w sobotę, 27 września. Podczas inauguracji mieszkańcy mogli zobaczyć, jak przeprowadzane są tu lekcje ekologii, podczas których wyjaśniane jest, jak należy segregować odpady, a przede wszystkim - dlaczego należy to robić. Można było też zobaczyć, jak wygląda cały cykl od odbioru do dostarczenia śmieci do stacji segregacji.

Zajęcia w nowej pracowni prowadzone są od połowy września. Do końca 2014 roku z oferty tej skorzysta łącznie 2000 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych gmin Sieradz, Warta, Wróblew, Goszczanów oraz miasta Sieradz. Koszty dowozu dzieci na zajęcia do Sieradza pokrywają samorządy. Pojedyncza, 1,5-godzinna lekcja dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Na teorii uczniowie biorą udział w grach edukacyjnych, oglądają filmy o tematyce ekologicznej i dowiadują się od prowadzącego, dlaczego powinno się segregować odpady, co z tego wynika i z czym to się wiąże. W części praktycznej dzieci poznają zasady funkcjonowania stacji i oglądają ją od środka.

- Reakcję na zajęcia prowadzone w nowej sali edukacyjnej obserwuję w domu, bo jedną z uczennic biorących w nich udział jest moja córka. Stąd wiem, że dzieci są zachwycone sposobem przekazywania wiedzy. Pomysł takiego uczenia ekologii jest strzałem w dziesiątkę - mówi Tomasz Woźniak, wójt gminy Wróblew. - Grupy, które brały już udział w lekcjach, chcą w nich uczestniczyć ponownie - dodaje Krzysztof Żubrowski z Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy i Miasta Warta.

- Salka jest integralnym elementem stacji. Było to naszą ideą od początku. Wiadomo, w młodzież należy inwestować, w ich wiedzę, wychowanie, kształcenie. Jest to element, który będzie w przyszłości procentował - uważa Piotr Szewczyk, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw". - W sumie obsługujemy w województwie łódzkim ok. stu tysięcy mieszkańców, więc uważam, że jest to bardzo ważna inwestycja zakończona sukcesem przy współfinansowaniu z Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dodaje.

Na otwarciu obecny był Daniel Tylak, przewodniczący zarządu Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina", do którego należy część gmin z powiatu sieradzkiego. - Związek powstał w 1998 roku. Wtedy nie wiedzieliśmy, co się wydarzy wciągu tych minionych 15 lat. Dzisiaj wiemy, że to był strzał w dziesiątkę - mówi Tylak. - Udało się zjednoczyć gminy, które miały określony cel - zbudować zakład unieszkodliwiający odpady na miarę XXI wieku - wyjaśnia.

Podczas otwarcia salki rozstrzygnięto również konkurs plastyczny dla szkół z powiatu sieradzkiego o tematyce ekologicznej. Na konkurs wpłynęło 30 prac, komisja wybrała 6 z nich. Wyłonieni w ten sposób autorzy namalowali mural na budynku stacji przeładunkowej przy ulicy Dzigorzewskiej w Sieradzu. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali upominki i okolicznościowe dyplomy.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (6)

 • ~gość_6645 (IP: *.*.43.150), 29.09.2014, 07:14
  Więcej was do tej wstęgi nie było...jak zwykle lanser się zmeiścił...
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_6648 (IP: *.*.8.82), 29.09.2014, 09:26
  kupiłem nową budę dla psa (na pełnym wypasie) chciałem ją wręczyć psu jako prezent ale boję się zawiesić wstęgę, bo wpadnie walczak z nożyczkami i będzie mi ciąć bez powodu!!!

  ps. co ci politycy mają za manię przecinania tych wstąg?! jakieś kompleksy leczą?
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_6648 (IP: *.*.8.82), 29.09.2014, 09:27
   nawet jak wstawiałem komentarz to kazano mi nożyczki przesunąć do kółeczka - wszędzie nożyczki wstęgi i cięcia!
   +1
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_6649 (IP: *.*.126.150), 29.09.2014, 09:35
  Znowu kasa wywalona w błoto, ale prowizje od przetargu lecą...
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_6655 (IP: *.*.147.91), 29.09.2014, 14:44
   sam jesteś błoto tępaku
   -2
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_6440 (IP: *.*.216.168), 29.09.2014, 10:50
  Już by z siebie głupków nie robili. Niedługo będą metr chodnika z nożyczkami i wstęgami świętować . Widać nieroby mają czas na to...
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj