Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Opowieść o pewnym indeksie

Redakcja, 05.04.2014, 15:50

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Waldemar Bohdanowicz opowiedział w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu o pewnej uczelni i jej wspaniałych profesorach, a przy tej okazji także o ówczesnych realiach studenckiego życia.

← REKLAMA

Prelegent korzystał z przykładu pewnego studenta Uniwersytetu Lwowskiego, a raczej jego uczelnianego indeksu sprzed ponad 100 lat. Indeks należał do Wincentego Skałki, który w latach 1901-1906 studiował na Wydziale Prawa i Umiejętności Politycznych Uniwersytetu Lwowskiego. Na początkowych jego stronach zamieszczona została szczegółowa instrukcja dla żaków. Znajduje się tu między innymi pouczenie, że indeks należy wypełniać "pismem dbałem".

- Był to ojciec mojego szwagra. Dokument wpadł mi w ręce trochę przypadkiem i od razu wzbudził moją ciekawość jako świadectwo czegoś bezpowrotnego. Indeks jest ciekawy przede wszystkim za sprawą nazwisk profesorów, które się w nim znalazły. To cała plejada wspaniałych ludzi, późniejszych twórców II Rzeczypospolitej - mówił Waldemar Bohdanowicz.

Przez prelekcję przewinęły się postacie m.in. profesorów Henryka Abrahama, Oswalda Balcera, Ludwika Finkla, Stanisława Głąbińskiego i Eugeniusza Romera. Losy większości z nich tragicznie zakończyła wojna i zbrodnicza działalność Niemców i Rosjan, zwalczających polską inteligencję.

Waldemar Bohdanowicz zwrócił też uwagę na metody dydaktyczne stosowane przez kadrę dawnego uniwersytetu. - Profesorowie owszem, bywali surowi, ale po zajęciach wybierali co inteligentniejszych studentów i szli z nimi na piwo, gdzie dyskusja toczyła się dalej - opowiadał prelegent.

Gawędę na temat profesorów Waldemar Bohdanowicz poprzedził rysem historycznym uczelni.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj