Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Sieradz

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Zbiórka na fotel

Redakcja, 21.02.2014, 17:20

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 11 komentarzy
11

Społeczny komitet, na czele którego stanęła Beata Walczak - radna miejska i prywatnie żona prezydenta Sieradza, chce zebrać fundusze na budowę pomnika Antoniego Cierplikowskiego.

← REKLAMA

Społeczny Komitet Budowy Fotela Antoine'a powstał przy Stowarzyszeniu "Kreatywny Sieradz". W jego działalność oprócz żony prezydenta zaangażowali się między innymi: Jan Pietrzak - regionalista, Romuald Erenc i Małgorzata Jurkowska z Sieradzkiego Centrum Kultury, Bożena Bilska-Smuś - była dziennikarka czy Waldemar Cierplikowski, krewny Antoine'a.

Siedzibą organizacji jest sieradzki Rynek, a dokładnie Centrum Informacji Kulturalnej działające w ramach SCK. Działacze komitetu chcą z datków publicznych sfinansować budowę pomnika - fotela fryzjera wzorowanego na ławeczkach pisarzy czy poetów znajdujących się w centrach wielu innych miast. Podobnie w Sieradzu powstałaby nowa atrakcja turystyczna - po realizacji projektu można by było usiąść w fotelu, przy którym "obsługiwałaby" nas rzeźba Antoniego Cierplikowskiego - światowej sławy fryzjera pochodzącego z Sieradza.

Komitet chce zbierać pieniądze na pomnik między innymi poprzez sprzedaż cegiełek o wartości 10 zł, 20 zł, 50 zł oraz 100 zł, które wyemitowano na łączną wartość 100 tys. zł. Cegiełki można nabyć w siedzibie CIK, a także dostępne będą podczas imprez miejskich czy akcji organizowanych przez stowarzyszenie.

Inną możliwością wspomożenia projektu będzie wpłata darowizny bezpośrednio na konto komitetu. I tak osoby, którzy wpłacą minimum 5 tys. zł, otrzymają wpis na Złotej Liście Darczyńców oraz wyróżnienie umieszczone na powstałym pomniku. Przewidziano także srebrną oraz brązową listę osób wpłacających darowizny. Szczegóły inicjatywy znaleźć można na stronie internetowej komitetu.

Komitet na zbiórkę pieniędzy uzyskał zgodę Ministra Administracji i Cyfryzacji w styczniu br. Pieniądze ma zamiar pozyskiwać do końca 2014 r. Organizatorzy akcji liczą jednak, że pieniądze uda zebrać się szybciej, tak by w tym roku udało się postawić pomnik, w tym roku przypada bowiem 130 rocznica urodzin Antoniego Cierplikowskiego. Natenczas jednak komitet nie posiada ani projektu fotela, ani lokalizacji, w którym mógłby on stanąć. Pierwotnie rzeźba Antoine miała być eksponowana w Rynku, jednak nie wykluczane są inne miejsca - deptaki przy ul. Rycerskiej czy Kościuszki.

Należy dodać, że podejmowana przez komitet inicjatywa nie jest pierwszą w Sieradzu, mającą na celu wyróżnienie znanego sieradzanina. Od 2009 roku sieradzki magistrat organizuje Open Hair Festival - imprezę polegającą na tworzeniu i prezentowaniu fryzur w otwartej przestrzeni miejskiej, połączoną z koncertami oraz innymi wydarzeniami kulturalnymi. Dodatkowo w mieście dla upamiętnienia postaci Antoine'a istnieje także ulica Antoniego Cierplikowskiego.

Zobacz także: Pomnik Cierplikowskiego stanie w Sieradzu?

Fot. Redakcja Sieradz.com.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (11)

 • Zobacz profil użytkownika KONTRWYWIAD
  KONTRWYWIAD, 21.02.2014, 18:43
  RADNA PANI BEATKA WALCZAK - MĄŻ PREZYDENT JAK MOŻE BYĆ W TAKIM SIERADZU - PAŃSTWIE DOBRZE ? ALE JEDNO JEST PEWNE TERAZ LUDZIE JESZCZE NIE ZDAJĄ SOBIE SPRAWY CO ZUS ZROBI Z PIENIĘDZMI Z OFE - ALE ZA KILKA ŁADNYCH LAT CAŁY SYSTEM W POLSCE UPADNIE. BĘDĄ ZWOLNIENIA Z POLICJI, WOJSKA, STRAŻY POŻARNEJ I PRZEDE WSZYSTKIM OGRANICZONA LICZBA URZĘDNICZA BO TEGO NIEBAWEM NIE BĘDZIE MIAŁ KTO UTRZYMAĆ. NAJNIŻSZA KRAJOWA, PODWYŻSZANIE AKCYZY - ZWIĘKSZONA SPRZEDAŻ PIWNICZANEGO ALKOHOLU, KRĘCONE PAPIEROSY. TAKŻE Z TEJ AKCYZY PANIE TUSK NIE WYJDZIE PANU NIC - TAK JAK NIE WYCHODZI NIC Z PANA PRACY JAK I PRACY BRATA BLIŹNIAKA PO-WYSTAWOWYCH CWANIAKÓW MAJĄCYCH SWOJE FOLWARKI.
  +3
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_3867 (IP: *.*.87.66), 21.02.2014, 20:30
   Najpierw miałem napisać ,że z policji nie zwolnią - bo ktoś będzie musiał ludzi pałować - jak wyjdą na ulice. Ale sobie przypomniałem ,że w styczniu przyjęto ustawę ,że mogą poprosić obce siłe o tzw bratnią pomoc w celu zachowania porządku.

   SMUTNE
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4394 (IP: *.*.87.13), 21.02.2014, 20:30
  Ludzie lepiej dać na zbiórkę dla chorego dziecka niż na coś takiego.....

  Niech Jacuś odda swój fotel i postawi go na rynku będzie taniej..hehehe

  Ja zamiast brązu bym go wykonał ze złota.....Stać nas!!!
  Wszystko co powstaje w tym mieście musi być związane z Cierplikowskim..muzeum,festiwal,kawiarnia,strona internetowa, a teraz fotel...
  RATUNKU!!! Przecież to jest jakaś obsesja!!!
  +4
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4394 (IP: *.*.87.13), 21.02.2014, 20:36
  Należy dodać, że podejmowana przez komitet inicjatywa nie jest pierwszą, mającą na celu wyróżnienie wielkiego sieradzanina. Od 2009 roku sieradzki magistrat organizuje Open Hair Festival - imprezę polegającą na tworzeniu i prezentowaniu fryzur w otwartej przestrzeni miejskiej, połączoną z koncertami oraz innymi wydarzeniami kulturalnymi.
  ŻALLLLLLLLLLLLLL,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4394 (IP: *.*.87.13), 21.02.2014, 20:36
  A Wkrótce będą dwa wolne fotele..........hehehe
  +2
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_5194 (IP: *.*.69.41), 22.02.2014, 03:29
  Bardzo cenię prezydenta Walczaka i aż nie chce mi się wierzyć, że wkręcił własną żonę w tak głupawy projekt. Bo kim tak ważnym dla Sieradza jest pan Cierplikowski. To, że tu się urodził a całe życie zawodowe spędził na Zachodzie ? i że na stare lata wrócił siejąc pełnymi garściami obietnice, których nie dotrzymał. Ma piękny pomnik na Starym Cmentarzu - replikę rzeźby Ksawerego Dunikowskiego przedstawiający oddzielenie się duszy od ciała i wystarczy. Sieradz ma tyle potrzeb że marnowanie talentu i energii przeuroczej Pani Prezydentowej na taki banał, to szkoda nieodwracalna. Gdyby chodziło o znanego poetę, pisarza, naukowca lub bohatera narodowego no to jeszcze, ale tu chodzi o fryzjera. Fryzjerstwo to nie bohaterstwo, żeby zaraz na piedestał. Przez Open Hair, Zduńska się śmieje, że Sieradz to największy w Europie zakład fryzjerski a jak stanie postać z grzebieniem w prawicy i brzytwą w lewicy to Zduńskowolanie że śmiechu poumierają - szkoda narodu. Mam nadzieję, że to był żart Pary Prezydenckiej - w który prawie uwierzyłem . . . (-)
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • Zobacz profil użytkownika Mistrz Rymu
  Mistrz Rymu, 22.02.2014, 13:27
  Cierplikowski to nie jedyny sławny z Sieradza
  Jest też Lew-Starowicz, co ludziom doradza
  Gdy kuśka nie staje, nie wychodzi minetka
  Niech więc na jego cześć stanie z brązu kozetka
  +15
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_5060 (IP: *.*.25.220), 22.02.2014, 15:32
  nie ogarniam jak z taką łatwością można marnować publiczne środki i jeszcze sępić od ludzi by się dołożyli
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_5203 (IP: *.*.58.70), 23.02.2014, 22:01
   tupet, arogancja i pewność naszej władzy jest tak wielka ze można.
   +1
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
 • ~gość_5217 (IP: *.*.135.92), 27.02.2014, 19:37
  IDIOTKA........
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_4375 (IP: *.*.241.152), 28.02.2014, 12:39
  Pan A. Cierplikowski był skromnym człowiekiem który pod koniec życia wyzbywał się majątku.Nie życzył by sobie pomnika gdyby widział wkoło panujące bezrobocie i bidę.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj