Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji domu?

Redakcja, 26.08.2021, 00:42

Kolorowe kamienice w centrum miasta, z wyrazistymi zdobieniami, portalami podkreślonymi inną barwą farby czy urocze wiejskie domki pomalowane według gustu właściciela wprowadzają w krajobraz przyjemny dla oczu, ciekawy koloryt. Wydawałoby się, że malowanie elewacji to tylko zabieg kosmetyczny.

← REKLAMA

Jednak dobrze dobrana farba zdecydowanie podniesie estetykę budynku i co więcej, ochroni mury przed czynnikami zewnętrznymi. Z tych powodów do malowania elewacji warto wybrać odpowiednią farbę, która prawidłowo odegra swoją rolę.

Rodzaje farb elewacyjnych

Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z rodzajem tynku na przeznaczonej do malowania elewacji. Jest to konieczne do oceny, czy wybrana farba będzie dobrze przylegać do murów oraz, czy je prawidłowo zabezpieczy. Doświadczona ekipa zapewni nie tylko sprzęt i wykonanie (wynajem rusztowań, agregatów do malowania itp.), ale często także podpowie, jaki rodzaj farby najlepiej będzie trzymał się na podłożu. Warto więc, aby fachowcy sprawdzili stan elewacji i rodzaj tynku jeszcze przed zakupem farby i rozpoczęciem prac.

Do wyboru mamy kilka rodzajów farb. Są nimi:

  • akrylowe - świetnie nadają się do cegieł, betonu, tynku oraz płyt gipsowo-kartonowych,
  • silikatowe - idealne do tynków cementowych, cementowo-wapiennych, betonu, tynków silikonowych i silikatowych,
  • silikonowe - zalecane do malowania elewacji z cegieł, betonu, tynków oraz płyt gipsowo-kartonowych,
  • silikatowo-silikonowe - to paroprzepuszczalne i odporne na zanieczyszczenia farby odpowiednie do nanoszenia powłok dekoracyjnych i renowacyjnych.

Wybrałeś już odpowiedni rodzaj farby? Teraz czas na wybranie koloru, który powinien dobrze komponować się z najbliższym otoczeniem, a jednocześnie wyróżniać się z niego barwą. Dobrze dobrany kolor farby nie tylko odświeży wygląd budynku, ale również ukryje drobne mankamenty i nierówności. Dlatego też wybór koloru zależy w dużej mierze od stanu elewacji budynku.

Kolejnym krokiem jest zgromadzenie sprzętu potrzebnego do malowania - przydatny będzie podnośnik koszowy, który pozwala dotrzeć nawet w najtrudniejsze miejsca, gdzie trudno pracować z drabin.

Pasująca kolorystyka

Podstawowymi czynnikami przy wyborze barwy ścian jest kolor dachu, ram okiennych, rynien, parapetów czy cokołów. Te wszystkie detale powinny kolorystycznie pasować do siebie. Wtedy o wiele łatwiej będzie dopasować do nich wybraną farbę na elewację.

Jeżeli masz problem z podjęciem decyzji w kwestii barw, możesz zlecić pracowni architektonicznej stworzenie wizualizacji w kilku wariantach. Mając wgląd na taki projekt, będzie Ci o wiele łatwiej dobrać odpowiednie produkty. Najczęściej spotykanym kolorem dachu jest brąz lub czerwień, rzadziej szary, niebieski czy zielony. Z tego powodu farby na elewacje dobrze harmonizujące z tą stylistyką są dobierane najczęściej.

Ciepły czy zimny kolor - oto jest pytanie!

Przy ciepłej barwie dachu, ściany elewacji również powinny być w ciepłych tonacjach, lecz dużo jaśniejszych niż sam dach. Może to być kolor miodowy, beżowy, piaskowy, écru czy ciepły odcień bieli. Unikaj śnieżnej bieli lub soczystych kolorów - w ten sposób powstanie zbyt duży kontrast pomiędzy barwą dachu, a kolorem elewacji.

Jeżeli dach budynku jest w zimnych kolorach, jako barwę elewacji lepiej wybrać podobną tonację, czyli dość chłodną. W tym przypadku sprawdzi się śnieżna biel lub delikatny popiel. Dodatkowym elementem ozdobnym domu może być obramowanie okien w kolorze dachu, co podkreśli jego oryginalną kolorystykę.

WP, źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj