Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Rewitalizacja szansą na rozwój powiatu sieradzkiego i poprawę komfortu życia jego mieszkańców

Redakcja, 26.02.2022, 02:30

W Polsce stale rośnie liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Środki unijne przeznaczane są między innymi na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja to pobudzenie do życia przygaszonych piętnem zmian ustrojowych i zniszczeń istnień ludzkich z całym ich otoczeniem, domami, podwórkami, pracą oraz spędzanym czasem wolnym. Nie jest tajemnicą, że bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji perełek polskiej kultury byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich jest rewitalizacja sieradzkiej starówki.

← REKLAMA

Głównym celem projektu pn. "Od elekcji królów Polski do epoki internetu - sieradzka starówka historycznym i kulturowym dziedzictwem regionu" jest przywrócenie oraz nadanie funkcji społeczno-gospodarczych obiektom i terenom poprzez rewitalizację zdegradowanego obszaru tego miasta.

Nowa starówka

Rewitalizacja Starego Miasta to jeden z najważniejszych projektów modernizacyjnych Sieradza nie tylko pod względem finansowym, ale też wizerunkowym. Sieradzowi przybyły kolejne atrakcje turystyczne. Dzięki pracom remontowo-budowlanym dawną świetność odzyskało m.in. pięć kamienic, które w całości objęto renowacją. Wymieniono w nich wszystkie instalacje, zrekonstruowano stropy i klatki schodowe. Kolejna inwestycja polegała na odtworzeniu starego koryta rzeki Żegliny, ale również wybudowaniu ciągów pieszo-rowerowych i kładek dla pieszych. Wyremontowany został plac przed kościołem farnym pw. Wszystkich Świętych z XIV wieku oraz pięciokondygnacyjna wieża i prowadzące na nią schody. Dzięki temu powstał tam punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Przy rynku w kamienicy z przełomu XVI i XVII wieku mieści się Muzeum Okręgowe, które również zostało odnowione i zmodernizowane. Powiększono w nim powierzchnię ekspozycji o pomieszczenia piwniczne. Kolejnym zrewitalizowanym obiektem był zespół klasztorny podominikański, obecnie klasztor ss. Urszulanek, z kościołem św. Stanisława. Przeprowadzono tam kompleksową renowację budynku, wymieniono instalacje sanitarne, wentylacyjne, elektryczne oraz stworzono miejsca noclegowe na potrzeby turystyki pielgrzymkowej. Przeprowadzono też termorenowację Teatru Miejskiego.

Wzgórze królów

W ramach rewitalizacji nie zapomniano o najstarszym zabytku miasta. Zagospodarowano Wzgórze Zamkowe oraz przebudowano Rynek Praski. Na Wzgórzu Zamkowym zbudowano platformę widokową, zamontowano kładki dla pieszych i rowerzystów i elementy małej architektury. Rynek Praski został przebudowany, wyłożony kamieniem i nowocześnie oświetlony. Powstała też fontanna. Inwestycja obejmuje także przebudowę ulic w obrębie wzgórza, odwodniono tam teren, położono nową nawierzchnię, chodniki i oświetlenie.

Dotacje na rewitalizację

Proces rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, w tym miasta Sieradz, wpływa na wzrost poziomu rozwoju regionalnego województwa łódzkiego. Całość projektu pn. "Od elekcji królów Polski do epoki internetu - sieradzka starówka historycznym i kulturowym dziedzictwem regionu" została zrealizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 46 628 523,29 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 22 592 837,42 zł.

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj