Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Fundusze unijne jako źródło finansowania działalności przedsiębiorstw w powiecie sieradzkim i ich wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionu

Redakcja, 23.02.2022, 16:40

Założenie i prowadzenie własnej firmy nie jest najłatwiejszym zadaniem. Najczęstszą przeszkodą, która powstrzymuje przedsiębiorców są pieniądze. Niestety, bez funduszy ciężko jest rozkręcić biznes. Unia Europejska stworzyła mechanizmy finansowe, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności firm. Fundusze unijne odpowiadają na realne potrzeby przedsiębiorców, są to usługi doradcze, działania związane z internacjonalizacją, ale też promocja regionu oraz firm na rynkach zagranicznych. Bez wsparcia unijnego nie udałoby się zrealizować wielu projektów, bo firmom trudno jest zgromadzić własne środki. Każde przedsiębiorstwo może liczyć na wsparcie w rozwoju swojego biznesu. Trzeba mieć tylko pomysł, motywację i dobry projekt. Tak jak "MIRWAL" Mirosław Pryc, Waldemar Pryc Sp. J.

← REKLAMA

Bawełniane innowacje

Od tysięcy lat włókna bawełniane są wykorzystywane do produkcji odzieży, a swoją popularność zawdzięczają wyjątkowym właściwościom. Odzież z bawełny jest odporna na wysoką temperaturę, przyjazna dla alergików, przyjemna w dotyku i przepuszczająca powietrze. Firma Mirwal postanowiła iść krok dalej i opracować dzianinę bawełnianą o niespotykanych do tej pory właściwościach hydrofobowych i hydrofilowych.

Droga do realizacji projektu

Przedmiotem projektu było wdrożenie innowacyjnych rozwiązań zarówno w obrębie produktu jak i procesu. Innowacje są wynikiem samodzielnie przeprowadzonych prac B+R mających na celu opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania dzianin bawełnianych na odzież sportową typu high-tech z zastosowaniem plazmy atmosferycznej. Ciekawostką jest fakt, że wdrażane wyniki B+R zostały zgłoszone do ochrony patentowej jako wynalazek pn. "Sposób nadawania dzianinie bawełnianej właściwości hydrofobowych po stronie zewnętrznej i hydrofilowych po stronie spodniej" i nie są obecnie stosowane nigdzie na świecie. W oparciu o tę innowacyjną technologię firma uruchomiła produkcję dzianin bawełnianych z nieznanymi na rynku cechami i funkcjonalnościami, takimi jak superhydrofobowość warstwy zewnętrznej, hydrofilowość warstwy spodniej, zdolność warstwy spodniej do transmisji pary wodnej na zewnątrz dzianiny, właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne uzyskane nanocząsteczkami dwutlenku tytanu, które są nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego, barierowość dla UV oraz druk cyfrowy na dzianinie o wyższej intensywności naniesionych kolorów i trwałości wybarwień. Wdrożenie do działalności przedsiębiorstwa wyników prac B+R wymagało nabycia linii technologicznej. Bezpośrednim rezultatem projektu było też zwiększenie zatrudnienia w przedsiębiorstwie oraz pozytywny wpływ na politykę zrównoważonego rozwoju.

Dotacje z UE

Nasze najbliższe otoczenie zmienia się na dobre dzięki funduszom unijnym. Dzięki dotacjom przedsiębiorcy mają szanse na opracowanie nowych produktów i chętniej rozwijają swoją działalność. Całość projektu pn. "Wdrożenie innowacyjnej technologii modyfikacji powierzchniowej dzianiny bawełnianej, związkami hydrofobowymi, plazmą atmosferyczną oraz nanocząsteczkami dwutlenku tytanu w celu podwyższenia komfortu fizjologicznego wykonanej z niej odzieży" została zrealizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 9 754 785,83 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 3 486 370,23 zł.

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj