Sieradz

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Powstaje sieć dostępu do szybkiego Internetu w powiecie sieradzkim

Redakcja, 30.03.2019, 14:31

Firma NEXERA buduje sieć światłowodową na terenie województwa łódzkiego. Docelowo, do 2021 roku, ma ona objąć swoim zasięgiem aż 106 tysięcy gospodarstw domowych oraz blisko 600 szkół w regionie Łódzkim. Na rozbudowie sieci dostępowej prowadzonej przez NEXERĘ skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również jednostki oświatowe, przedsiębiorcy i lokalni operatorzy.

← REKLAMA

Dostęp do bogatszej oferty telewizyjnej, treści wideo "na żądanie", elektronicznych usług bankowych, e-zakupów, czy możliwość wykonywania pracy zdalnej, to tylko wybrane możliwości, z których skorzystać będą mogli niebawem mieszkańcy obszarów dotychczas nie objętych zasięgiem szerokopasmowego Internetu.

Żyj lokalnie, działaj globalnie

Budowa sieci światłowodowej w regionie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w wyniku którego dostęp do szybkiej sieci światłowodowej otrzyma łącznie 530 tysięcy gospodarstw domowych. NEXERA to pierwszy w Polsce hurtowy operator światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali, udostępniający swoją infrastrukturę detalicznym dostawcom Internetu. Firma przeznaczy ok 1,5 miliarda złotych, w tym niemal 600 mln zł pozyskanych ze środków unijnych, na stworzenie szybkiej sieci dostępu do Internetu na terenach cyfrowo wykluczonych w 4 regionach Polski. Aż 310 tysięcy gospodarstw domowych i ponad 2 900 szkół zostanie podłączonych do sieci światłowodowej dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Infrastruktura światłowodowa, z której będą mogli korzystać zarówno ogólnopolscy, jak i lokalni operatorzy internetowi, pozwala na znacznie stabilniejszy i szybszy dostęp do Internetu w porównaniu do sieci mobilnych, radiowych czy starszych technologii kablowych.

- To projekt, który można porównać skalą i znaczeniem do rządowego programu budowy autostrad. Planujemy, że w ciągu trzech lat 106 tys. gospodarstw domowych i niemal 600 szkół w regionie Łódzkim będzie mogło korzystać z bardzo szybkiego Internetu i tym samym zyskać dostęp do takich samych usług cyfrowych, do jakich mają dziś dostęp mieszkańcy dużych aglomeracji - tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY. - Rozpoczęliśmy już własne prace budowlane, ale staramy się wykorzystać także już dostępną infrastrukturę, czyli np. słupy energetyczne. Chodzi o to, by do minimum ograniczyć prace ziemne i związane z tym utrudnienia dla mieszkańców. Liczymy na dobrą współpracę z władzami i mieszkańcami, co pozwoli jak najszybciej udostępnić w regionie szybką sieć internetową - dodaje Jacek Wiśniewski.

Szybki Internet dla powiatu sieradzkim

Rozbudowa sieci światłowodowej w powiecie sieradzkim jest częścią Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, największej tego typu inwestycji finansowanej ze środków unijnych. Obecny harmonogram zakłada, że już niedługo Sieradz i okolice będą jednym z najlepiej rozwiniętych infrastrukturalnie obszarów nie tylko w Polsce, ale też w Europie. - Rozwój szerokopasmowej sieci to ogromna szansa dla całej lokalnej społeczności: odbiorców indywidualnych, biznesu i szkół - wylicza Jacek Wiśniewski i dodaje - 9,5 tysiąca gospodarstw domowych z całego powiatu podłączonych będzie do światłowodu NEXERY. Ta sieć, to nie tylko szybszy Internet, ale też lepsza telewizja czy telefon. Z rozbudowanej infrastruktury korzystać będą mogli także lokalni przedsiębiorcy i szkoły. Warto też podkreślić, że dobrze rozwinięta sieć światłowodowa to szansa na przyciągniecie uwagi inwestorów do powiatu sieradzkiego - kończy Wiśniewski.

NEXERA rozwija też Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE), w Sieradzu i okolicach. OSE to szybki Internet dla lokalnych placówek oświatowych. Aż 65 szkół z terenu powiatu będzie podłączonych do tej Sieci, która pozwala na szybką transmisję danych, przekraczającą 100Mb/s. To szansa na rozwinięcie dodatkowych kompetencji dla uczniów i nowe możliwości dla nauczycieli. '

Usuwanie białych plam

Zasięg budowanej w regionie Łódzkim sieci obejmie 17 powiatów, w tym 3 obszary miejskie: skierniewicki, sieradzki i piotrkowski.

Na tym terenie, w zasięgu sieci NEXERY znajduje się niemal 70 tysięcy "białych adresów". To budynki pozostające bez dostępu do sieci umożliwiającej łączność z Internetem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, do 2020 roku każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowaną możliwość korzystania z internetowego łącza nie wolniejszego niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z dostępu do Internetu o prędkości 100 Mb/s. Tymczasem, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Zgodnie z aktualnymi danymi GUS, w woj. łódzkim bez dostępu do Internetu pozostaje wciąż 17,1% gospodarstw domowych.

Fot. Wikipedia

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Sieradz.com.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Sieradz.com.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Sieradz.com.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Sieradz.com.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@sieradz.com.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Sieradz.com.pl
zamknij
okanuluj